Český nábytkářský průmysl dosáhl v loňském roce rekordních výsledků. Bylo vyrobeno zboží za 43,55 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 8,9 %. Je to dokonce o 4,6 % více než v roce 2007, který je označován jako historicky nejúspěšnějším rokem pro tuzemské nábytkáře. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila koncem minulého týdne Asociace českých nábytkářů (AČN).
Výkon oboru výroby nábytku je lepší, než byla prognóza asociace ze září loňského roku. Pro letošní rok AČN očekává pokračování růstového trendu. Hovoří pro to faktory, které přetrvávají z minulých let, jako jsou investice do nábytkářského průmyslu i slabá koruna, která svědčí exportu.
Výsledky českého nábytkářského průmyslu jsou oproti minulým létům doprovázeny oživením růstu tuzemské spotřeby nábytku. Růst spotřeby nábytku byl v letech 2012 až 2014 velmi mírný, nyní se však tento trend začíná měnit. Faktor růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí zůstává v podstatě vyrovnaný. Zároveň se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě. Exportní úspěšnost tedy stále stojí za značným úspěchem tuzemských výrobců nábytku.
„Před koncem roku 2015 jsme odhadovali, že exportní výkonnost roku 2015 mírně poklesne. Mýlili jsme se, a výsledky roku 2015 naopak ukazují, že došlo k dalšímu posílení exportu. Nyní exportní výkonnost českého nábytkářského průmyslu přesahuje 20 %,“ doplnil informace tajemník AČN Tomáš Lukeš.
Největšími importéry nábytku do České republiky jsou zejména velké specializované nábytkářské markety. Na druhou stranu je potřeba říci, že čeští výrobci nábytku dodávají do všech velkých tuzemských specializovaných řetězců. Největší podíl na importu nábytku do České republiky mají Polsko s 27,17% podílem, následuje Německo (17,90 %) a třetí je Čína (17,46 %). Největším exportním trhem pro české nábytkáře je Německo s podílem 29,27 %.
Zdroj: AČN
Ilustrační foto