Smolenice majú unikátny vianočný stromček. Vztýčili ho do výšky 6 metrov, spodný diel meria po obvode 13 metrov. Symbol dreveného stromčeka tvorí 301 medníkov z drevených úľov.
Stromček stojí pred medovinárstvom Včelco v Smoleniciach. Osvetľuje ho 2 tisíc malých žiaroviek na girlandách, podsvietený je 8 reflektormi. Konštrukciu postavili 3 ľudia za 5 dní. Na spodný rad medníkov postupne prikladali ďalšie a navzájom ich priskrutkovali. Konštrukcia by mala odolať aj silnejšiemu vetru. Týmto symbolom chcú vzdať hold včeláreniu a Vianociam, ku ktorým neodmysliteľne patrí med na oblátkach. Pravdepodobne vytvorili svetové prvenstvo.
Drevené medníky sú využité iba v lete a včely doň nosia med. Cez zimu sú medníky nevyužité. Vianočný stromček z 301 medníkov môže slúžiť na znášanie medu pre 3 milióny včiel.
Myšlienku postaviť takýto drevený vianočný stromček mal už v roku 2014 Pavol Kudláč z medovinárstva Včelco. Inšpiráciu získal z úspechu, že toto medovinárstvo ocenili na svetovom kongrese APIMONDIA 2013 v Kyjeve striebornou medailou ako „Najlepšie medovinárstvo sveta“. Kongres usporiada každé 2 roky medzinárodná federácia včelárov APIMONDIA, založená pred 120 rokmi (1895) a svetová súťaž sa koná vždy na inom kontinente. Slovenská medovina zdolala svetové veľmoci – Argentínu, USA, Čínu, Rusko, Ukrajinu.
Medovinárstvo Včelco založili v Smoleniciach (pri Trnave) v roku 2007. Tvorí ho včelárstvo s najväčším počtom vlastných drevených úľov na výrobu medoviny. Svetovým výrobkom je Prešporská medovina. Med nakládli včely z kvetového medu regiónu Malých Karpát. Bylinný korenený nápoj má 13 % alkoholu. Vyrábajú ho podľa receptu priekopníka domáceho úžitkového hospodárenia Juraja Fándlyho z prelomu 17. a 18. storočia.
Foto: Drevený vianočný stromček v Smoleniciach. Vytvorili ho z 301drevených medníkov. Po rozobratí konštrukcie ich znova použijú do úľov (foto: TASR)