archív aktualít rok 2015

Stavebnictví poroste v roce 2016 i 2017

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba bytove domyObjem stavební produkce bude v následujících dvou letech mírně růst – v roce 2016 v průměru o 4,5 %, v roce 2017 o 3 %. Spolu s výkony sektoru porostou také tržby stavebních společností. Už letošní rok se pro stavební firmy vyvíjí příznivě, kapacity společností jsou vytížené na 95 %. Téměř polovina (42 %) firem připravuje na rok 2016 nábor nových zaměstnanců.

Jak ukazují výsledky nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2015, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research, inženýrské stavitelství stoupne v roce 2016 o 2,9 %. Pozitivní vývoj čekají firmy i v oblasti pozemní výstavby, a to růst o 5,1 %.

Podle 85 % ředitelů stavebních společností porostou v roce 2016 také tržby stavebních společností, a to o 4 %. Velké firmy očekávají nárůst výnosů o 3,1 %, malé a střední společnosti o 4,3 %. Větší rozdíly je vidět u společností v závislosti na jejich zaměření. Zatímco firmy specializované na pozemní výstavbu plánují růst výnosů o 4,5 %, odborníci na inženýrské stavby předpokládají nárůst tržeb o 2,8 %.

Stavebnictví se podle výsledků nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2015 bude dařit i v roce 2017. Objem produkce vzroste o další 3 %, shodují se na tom firmy bez rozdílu velikosti. Ředitelé pozemních společností hovoří o růstu o 3,7 %, zatímco inženýrské firmy očekávají i vzhledem k vývoji státních investic jen mírný růst o 1,2 %.

„Stavebnictví se zvedá. Na druhou stranu zatím nemáme jistotu, že se jedná o dlouhodobý trend, který by celému oboru umožnil plánovat v delším horizontu, než je několik nejbližších měsíců,“ konstatuje Karel Branda, ředitel společnosti Trigema Building.

„V příštích dvou letech očekáváme pokles zakázek vypsaných na úrovni krajů a měst. Pokles způsobený dočerpáním prostředků z EU fondů programu 2010–2014 by měl být vyvážen nárůstem soukromých investic v průmyslu a logistice. U bytové výstavby neočekáváme výrazné změny,“ predikuje další vývoj ve stavebním sektoru Peter Dajko, generální ředitel společnosti CEMEX.

Kvartální analýzu českého stavebnictví Q4/2015 najdete k volnému stažení na www.ceec.eu.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina