Společnost Wood-Mizer, oslavující letos 25. výročí své evropské továrny, zaznamenává v poptávce zákazníků nový trend. „Vidíme od roku 2014 vzrůstající zájem o produktivnější pily,“ říká pan Miroslav Greill, šéf Wood-Mizer CZ a pokračuje: „Řada vlastníků pil mění své malé LT15 za vyspělejší LT20 nebo LT40 za výkonnější LT70. Podle mého názoru je to dobré znamení: dřevozpracující firmy vidí svou budoucnost optimisticky.“
Jak víte, Wood-Mizer vyrábí dvě řady zařízení, Oranžovou a Zelenou. Zelená řada zahrnuje průmyslové linky pro řezání dřeva s automatizací, počítačovým řízením a dopravníky. Oranžová řada jsou pily provozované v malých až středních firmách podnikateli a farmáři.
Dnes bychom vám rádi sdělili něco více o pásové pile LT70, nejproduktivnější pile oranžové řady. Při konstrukci této pily se výzkumný a vývojový tým Wood-Mizer zaměřil na důležitý úkol: poskytnout nejen vysokou řeznou produktivitu zvýšením řezné rychlosti, ale také vytvořit spolehlivou konstrukci minimalizováním času potřebného k technické údržbě.
Řezná hlava
V první řadě se pila LT70 odlišuje od jiných oranžových strojů Wood-Mizer konstrukcí své řezné hlavy. LT70 je vybavena výkonnějšími motory (elektromotory 15 kW nebo 18,5 kW a v mobilní verzi – turbodiesel 42 HP) a výsledkem je podstatné zvýšení řezné rychlosti. Při takové rychlosti je pilový pás stabilizován vodítky s dvěma lamelami a rolničkou, aby se předešlo vibraci a zajistila přesnost řezání. Systém napínání pilového pásu s airbagem zajišťuje stále stejné napnutí. Zařízení LubeMizer dodává čistící kapalinu na obě strany těla pásu, udržuje pilový pás čistý a přispívá k přesnosti řezu.
Lože pily
Pro tak výkonnou a rychlou pilu byl rozumný nápad přidat vysokorychlostní hydrauliku pro zakládání kmene. Řada LT70 může být vybavena Super Hydraulikou, zahrnující řetězový obraceč kmene; dvě svisle se zvedající boční opěry; poháněný váleček, pohybující kmenem podél lože; vyrovnávače kuželovitosti kmene pro maximalizaci výtěžku z každého kmene; středové upínání a upínání s přítlakem dolů.
Panel ovládání
Ovládací panel LT70 pracuje s počítačovým Accusetem, který je předem naprogramovaný a ukládá až 16 různých rozměrů prkna. Když uvážíte, že LT70 řeže velice rychle, doporučuje se použití dálkového ovládání. Jinak se operátor unaví běháním kolem lože a na konci pracovního dne výkon kvůli lidskému faktoru poklesne. Pro mobilní LT70 je optimální bezdrátové dálkové ovládání, které operátor nosí na řemeni a manipuluje se všemi funkcemi pily z jednoho místa.
Pokud se pila provozuje na pevném pracovišti, je nejlepší využít samostatně stojící dálkové ovládání. Takový stroj se nazývá LT70R (symbol R znamená „Remote – vzdálený“) a je vybaven hydraulickou rampou pro ukládání a zakládání kmenů. Zásoba kmenů je dostatečná pro asi 4 hodiny řezání. Rampa zakládá kmeny na pilu hydraulicky jeden po druhém. Při návratu řezné hlavy je hotové prkno zachyceno a přesunuto na přistavený válečkový dopravník za pilou.
Produktivita
Zde je pár čísel ze skutečné výroby řeziva. Například pila LT70R provozovaná v chorvatské firmě Marpes s.r.o. Před instalací pily vyráběla firma jen palivové dříví na export do Itálie. Nyní při výrobě řeziva dělají stavební materiály, dřevěné stěnové panely a zahradní nábytek, to znamená výrobky s velkou přidanou hodnotou.
Majitel firmy Marpes pan Goran Margetić oceňuje produktivitu LT70R: „Začali jsme docela pomalu, s 5–10 m3 za směnu, ale teď už máme zkušenosti a zvýšili jsme produktivitu, v první fázi na 12–13 m3 za směnu a v současnosti – až 17 m3 s potenciálem zvýšení na 18–20 m3.“
Úzké pilové pásy
Zdroje zisku z výroby řeziva nejsou jen produktivita a spolehlivost, ale také efektivnost – nízké provozní náklady a vysoká výtěžnost ve srovnání s jinými technologiemi. Kvůli úzkému pilovému pásu s tloušťkou asi 1 mm, dělají pily Wood-Mizer tenký zářez, což vytváří z každého kmene prkno navíc, například ve srovnání s pilovým kotoučem.
Pilový pás je klíčový prvek technologie Wood-Mizer. Řezná hlava LT70 má kola zvětšeného průměru 600 mm a tudíž používá delší pilový pás s menším ohýbáním a delší životností. Navíc šířka pilového pásu Wood-Mizer pro LT70 je 38 mm (víc než šířka 32 mm normálního pilového pásu Wood-Mizer). Širší pilový pás bude ostřen vícekrát a nařeže během svého života více řeziva.
Upgrade krok za krokem
„Rád bych zmínil další důležitou vlastnost pily LT70R, říká pan Miroslav Greill, šéf Wood-Mizer CZ. „Tento stroj lze upgradovat přidáním systému pro manipulaci s materiálem, což případně změní jednoduchou pilu na kompletní výrobní linku řeziva.“
Například manuální válečkový stůl za pilou může být nahrazen poháněným pásovým dopravníkem pro snížení nákladů na pracovní sílu. Pak je možné přidat pneumatický třídící stůl a Wood-Mizer omítačku / vícenásobnou děličku. Tudíž je pásová pila LT70 dokonalým řešením pro výrobce řeziva, protože poskytuje vysokou produktivitu díky zvýšené řezné rychlosti, její spolehlivost umožňuje provozovat pilu ve dvou směnách a její efektivita poskytuje úsporu energie i dřeva a udržuje provozní náklady na nízké úrovni.
Obrázek nahoru: Wood-Mizer LT70R s dálkovým ovládáním a hydraulickým zakládáním kmene v chorvatské firmě Marpes s.r.o. Foto: archiv Wood-Mizer
Toto je LT70R v základní konfiguraci. Foto: archiv Wood-Mizer
A tady je zdokonalená verze linky LT70R s pásovým dopravníkem, třídícím stolem a omítačkou. Foto: archiv Wood-Mizer
Wood-Mizer Danubia
Hadovce 5, 945 01 Komárno
tel.: +421 35 7 740 316
fax: +421 35 7 740 326
e-mail: woodmizer@woodmizer.sk
www.woodmizer.sk
Wood-Mizer CZ s.r.o.
339 01 Klatovy – Luby 91
tel.: +420 376 312 220, 602 439 799
fax: +420 376 319 011
e-mail: woodmizer@woodmizer.cz
www.woodmizer.cz
Wood-Mizer Moravia
Sovadinova 6, 690 02 Břeclav
tel./fax: +420 519 322 443
e-mail: info@wood-mizer.net
www.wood-mizer.net