archív aktualít rok 2015

SAPELI nabírá dech a vrací se do zisku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sapeli smallSpolečnost SAPELI, přední tuzemský výrobce dveří, chce letos utržit 680 mil. Kč se ziskem 20 mil. Kč. To by bylo na tržbách o 60 mil. Kč a na zisku o 5 mil. Kč víc než loni. Informaci zveřejnily Hospodářské noviny.

Předloňský rok pro Sapeli skončil v červených číslech, ztrátou 30 mil. Kč, a to navzdory dobře rozběhnutým prodejům a obratu přes 780 mil. Kč. Firma podle HN vyráběla dveře na dluh, nedostala zaplaceno, pohledávky narůstaly. Firma byla nucena přistoupit k celé řadě opatření. Zrušili vícesměnný provoz a snížili obrat, aby mohli zvýšit efektivitu a zisk. V důsledku těchto změn jim sice obrat loni klesl o 160 mil. Kč, zisk ale vzrostl na 15 mil. Kč. Společnost se začala více zaměřovat na střední a vyšší segment dveří, které prodají dráž.

Spolu se změnami a restrukturalizací přišla i podniková „dieta“. HN uvádí, že Sapeli propustilo 50 zaměstnanců a teď dokončuje i další velký krok ke štíhlejší firmě. Původní tři stovky prodejních míst, kde ještě v roce 2013 Sapeli svoje dveře prodávalo, firma loni výrazně zredukovala a do letošního roku vstoupila s distribuční sítí rozdělenou na partnerské Sapeli pointy a větší Sapeli centra. Dohromady jich je v Česku zhruba 60.

„Sapeli centra jsou naše showroomy, tvoří páteřní síť několika obchodů ve velkých městech. Jsou v nich jen naše značkové dveře a kromě toho, že zákazníkům nabídnou nejlepší servis, poslouží i jako zázemí pro architekty a designery. K tomu máme asi padesátku partnerských Sapeli pointů, ty jsou menší a mohou prodávat i jiné značky,“ vysvětluje v rozhovoru pro HN ředitel jihlavské firmy Václav Bradáč. Do nové prodejní sítě firma investovala zhruba 15 mil. Kč.

Letos se Sapeli chce soustředit i na posilování dalších trhů, zejména na Slovensku, v Rakousku, Německu, Estonsku a Litvě.

V Sapeli dlouhodobě pracují na projektu, kterému Bradáč říká hromadná výroba jednokusové zakázky. „Protože všechno je zakázková práce, potřebujeme i jediný kus do výroby zařadit tak plynule, jako by to bylo v rámci série,“ vysvětluje. „Máme na to unikátní systém, automaticky propojuje zakázky objednané v prodejnách s přípravou polotovarů a výrobou, všechno jedním kliknutím. V tom máme náskok i nad zahraniční konkurencí,“ dodává.

Ročně v Sapeli investují několik milionů korun do výzkumu a vývoje, jde hlavně o inovace pro speciály, jako jsou protipožární nebo zvukotěsné dveře. Celkově letos podnik chystá investice ve výši 40 milionů, na restrukturalizaci Sapeli vynaložilo zhruba 25 milionů Kč.

Zdroj: HN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina