archív aktualít rok 2015

Počet pilařských závodů se nadále snižuje

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pila DAktuální informace Německého svazu pilařského a dřevařského průmyslu (DeSH) dokazují, že konsolidační proces pilařské branže pokračuje. Podle nejnovějších statistik došlo v roce 2014 k poklesu počtu pilařských závodů (s více než 20 zaměstnanci) na 350. Ještě před pěti lety jich bylo registrováno 430.

„Pokud by vývoj měl být razantnější, musel by se dotknout všech kategorií, včetně těch nejmenších závodů“, uvádí Lars Schmidt, obchodní šéf DeSH.

Celkem se v Německu nachází kolem 1900 pilařských závodů všech velikostí. Pozitivním faktem je to, že navzdory procesu konsolidace zůstává počet zaměstnanců pilařské branže relativně stabilní. V současné době je v německém pilařském a „hoblárenském“ průmyslu zaměstnáno 17 300 pracovníků, což je jen o 11 % méně než v roce 2008 a o 3 % méně než v roce 2013.

Obrat pilařského průmyslu zaznamenal nárůst navzdory poklesu počtu firem a zaměstnanců branže. V roce 2014 dosáhl obrat 5,6 miliard eur, což představuje nárůst ve srovnání s minulým a předminulým rokem. Výše obratu však zůstala za rekordním stavem roku 2011. Objem výroby přitom od roku 2008 plynule klesl přibližně o 6 % na 21 milionů m3 (2014). Nárůst obratu navzdory poklesu výroby zdůvodňuje Lars Schmidt masívním zvýšením cen suroviny a efektivním využitím dřeva při jeho zpracování v jednotlivých podnicích. Od roku 2008 se celkový obrat pilařských firem zvýšil o 16 %, největší podíl na tom má domácí trh. Obrat zahraničního obchodu zůstal (s výjimkou let 2009 – 2011) spíše na stabilní úrovni. Poptávka na silných exportních trzích (USA) od roku 2008 citelně oslabila a německý pilařský průmysl se dostává na zahraničních trzích pod silný tlak cen a konkurence. Vývoz do důležitých exportních zemí, především do sousedních evropských států, z důvodu předchozí finanční krize poměrně vázne. Pozitivnější vývoj zaznamenává pilařská branže na trzích na Středním Východě, v severní Africe a Asii. Marže na těchto trzích ale nejsou nijak významné, uvádí Schmidt.

Prognóza situace pilařských závodů na rok 2015 je zdrženlivá. Důvodem je stagnace stavební branže, zejména stavebních povolení pro výstavby rodinných domů. Ceny kulatiny se i přes snahy o jejich pokles pohybují na celosvětově nejvyšší úrovni. Vichřice „Niklas“ měla na ceny suroviny jen omezený a lokální vliv.

Zdroj: www.fordaq.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina