archív aktualít rok 2015

„Anonymní“ ohýbaný nábytek na MOBITEXu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Anonymni ohybany nabytek BpH m2Jednou z doprovodných akcí letošního veletrhu MOBITEX bude výstava nazvaná „Anonymní“ ohýbaný nábytek. Výstava je symbolickým uznáním dovednosti „anonymních“ tvůrců, kteří spojili svůj život s ohybem dřeva. Je zaměřena na ohýbaný nábytek poválečných desetiletí a věnována především Antonínu Šumanovi, Radomíru Hofmanovi a Josefu Mackovi, návrhářům, kteří osobitým způsobem přispěli k vývoji moderní „thonetky“, na něž se však v průběhu času pozapomnělo.

V kolekci pěti desítek výrobků jsou zastoupeny vývojově důležité modely, z nichž některé patřily k nejlepším svého druhu na domácím trhu, byly ve své době nebývale rozšířené, reprezentovaly českou průmyslovou výrobu na světových trzích a získaly také četná ocenění na světových výstavách EXPO v Bruselu a Montrealu. Trojrozměrné exponáty ze sbírek firmy TON a.s. doplňují ukázky návrhů, skic, technických výkresů a unikátních kreseb, dobové katalogy a další tiskoviny.

Výstava má připomenout důležité období v historii ohýbaného nábytku a také výročí připadající na loňský rok: šest desetiletí od změny názvu dřívějšího národního podniku Thonet na nynější TON a od založení podnikového oddělení tvarového vývoje i výročí jednoho ze zaměstnanců tohoto oddělení, Antonína Šumana, který by oslavil devadesáté narozeniny. Záměrem autorky výstavy PhDr. Dagmar Koudelkové, s níž na výběru spolupracoval Ing. Radmil Tomčík, bylo rovněž upozornit na dosud odborně nezpracované téma, jemuž by měla být věnována hlubší pozornost.

Foto: Z výstavy „Anonymní“ ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

AON pozvanka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina