archív aktualít rok 2015

Češi volí dřevostavby především kvůli jejich rychlé výstavbě

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevostavby AtreaPočet realizovaných dřevostaveb v Česku rok od roku stoupá. Dřevěných rodinných domů přibývá každým rokem, mezi bytovými domy se ale tento způsob výstavby zatím rozšiřuje velmi pozvolna.

Spotřebitelé kvitují především možnost rychlé realizace a nízké provozní náklady. Třetina (31%) dotázaných považuje za velkou výhodu možnost získání státního příspěvku, který může přesáhnout půl milionu korun. Strach z vlhkosti, kvality izolací, z problémů s akustikou i krátkou životností není podle dodavatelů na místě. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu, který si organizátoři veletrhu FOR ARCH nechali na začátku roku 2015 vypracovat analytickou společností CEEC Research.

Dřevostavby nabízejí svým uživatelům nepřeberné množství výhod. Konzervativní čeští zákazníci vnímají především jednu – největším přínosem dřevěných domů je pro ně rychlost výstavby. Podle dotazovaných stavebních firem je rychlá realizace důležitá pro 89 % zákazníků. Tento typ domu dokážou některé firmy na českém trhu dodat do měsíce, bez ohledu na roční období. Druhým nejzajímavějším benefitem dřevostaveb jsou pro 71 % zákazníků následné úspory za energie. Důležitým faktorem při výběru nemovitosti je také pořizovací cena.

Jen necelá třetina (31 %) zákazníků považuje za velkou výhodu možnost čerpání dotací z programu Ministerstva životního prostředí. Příspěvky na výstavbu nízkoenergetických budov, do kterých právě dřevostavby spadají, přitom v minulém dotačním období Nová zelená úsporám mohly překročit částku půl milionu korun (550 tisíc). Pravidla pro nové dotační období zatím nejsou přesně stanovena, ale podle předběžných informací bude i letošní program Nová zelená úsporám, který by měl být spuštěn v dubnu, podporovat i v následujících letech výstavbu nízkoenergetických domů.

Tři čtvrtiny zákazníků se obávají toho, co by mohlo s dřevěným domem udělat vlhko a zda bude izolace funkční. Až 67 % lidí váhá s dřevostavbou při rozhodování o konkrétním dodavateli kvůli obavám z funkční akusticky domu a kvůli životnosti. „Tím, že se v inovačních strategiích sendvičových technologií hledají materiály s maximálními kvalitativními parametry, teoreticky nemůže vzniknout podřadný výrobek s neduhy životnosti a vlhkosti,“ říká obchodní ředitel RD Rýmařov, Jiří Pohloudek, a doplňuje: „Dnešní stavby na bázi lehké prefabrikace dřeva jsou obdobou automobilového průmyslu – poskládat to nejlepší s vysokým konečným efektem. ČR má své inovační centrum v Ostravě, kde se dlouhodobě testují konstrukce, které jsou určené pro nabídku trhu. To je dnes posun, který ve svém důsledku ukazuje tuto technologii s vysokým inovačním potenciálem a dává záruky, že čísla v podobných průzkumech se budou pozitivně měnit.“

Vlastnosti dřevěných staveb, jejich výhody i nevýhody, můžou zájemci o nové bydlení prodiskutovat se zástupci dodavatelských společností na letošním veletrhu FOR WOOD, který se uskuteční v rámci již 26. ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH od 15. do 19. září v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Ilustrační foto: ATREA

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina