archív aktualít rok 2015

Mobilný dom z dreva prináša na Slovensko americký štýl bývania

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mobilny dom 1mMobilný dom anglo-amerického štýlu zostáva aj po osadení na kolesách, aby si ho zákazník mohol premiestniť na iné miesto. Jeho drevená konštrukcia oplášťovaná hliníkovým plechom umožňuje ľahkú manipuláciu na usadenie na rôznych plochách.

Základný modul má rozmery 3,5 x 8 m. Kostru tvoria drevené hranoly oplášťované OSB doskou z oboch strán. Výplň tvorí polystyrénová izolácia. Aj vnútorné steny tvoria izolované drevené panely doplnené rozvodmi elektriny, vody, plynu. Strop je zostavený z drevených obložiek pomocou I-profilov, vyplnený minerálnou vlnou. Podlaha je z OSB dosiek. Strecha má sklon 18 – 20°. Celý dom je oplášťovaný hliníkovým plechom, vrátane strechy. Okná a dvere sú plastové.

Dom pre celoročné bývanie môže mať dĺžku až 10,5 m. Tvorí kompletný byt, vrátane kompletného bytového zariadenia. Obývateľný je ihneď po „usadení“ na prechodnom mieste. Podľa európskych a našich zákonom jeho mobilita nepotrebuje stavebné povolenie.

Blízko k „stavenisku“ ho dovezie špeciálny ťahač s návesom. Bez žeravia ho na vlastných kolesách dostanú na cestu. Terénne vozidlo dom po vlastnej osi presunie na pripravenú plochu, kde ho „uheverovaním“ na 6 až 8 bodov usadia na používanie. Za 4 – 5 hodín ho dvaja montážnici pripravia na bývanie. Špeciálnou službou je inštalácia krbových kachlí.

Foto: Dovoz mobilného domu na hlavnú cestu na slovenskom vidieku. Z ťahača zíde po vlastnej osi. Terénne vozidlo ho prevezie na miesto usadenia (foto: Anton Mrník)

Mobilny dom 2Mobilny dom 3Mobilny dom 4

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina