archív aktualít rok 2015

Tradičné remeslo spojené so súčasným dizajnom vytvára Kruhy na vode 2014

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kruhy na vode 1mDo 8. ročníka súťaže Kruhy na vode 2014 sa zapojilo 112 účastníkov, ktorí predstavili 318 prác. Súťaž dotvára projekt Európskej federácie ľudového umenia a remesiel. Pre výstavu a sprievodný katalóg z nich vybrali 136 produktov od 55 autorov.

Rovnomenná výstava Kruhy na vode (Ring in Water) 2014 je od včera (28. 1. 2015) prístupná dizajnérom, študentom a verejnosti v Galérii dizajnu SATELIT v Bratislave. Obdivovať svieže diela môžu až do 22. februára 2015 (denne – okrem pondelka – od 13:00 do 18:00). Prezentuje sa na nej 9 nositeľov Ceny ÚĽUV a dvaja Čestných uznaní zo súťaže. Koncepciu pripravila kurátorka Mgr. Viera Kleinová.

Kruhy na vode je súťažou dizajnu orientovaného na remeslo v rámci strednej Európy pre aktivizáciu študentov dizajnu. Od roku 2000 ju organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) s partnermi: Ministerstvom kultúry SR a Slovenským centrom dizajnu.

Kruhy na vode 2mSúťaž a výstavu charakterizuje členka poroty – etnologička Oľga Danglová, CSc.: „Autori spojili v atraktívnych malých dielach hodnotu domácej tradície, obsiahnutej v remeselne zručnom spracovaní prírodných materiálov a s využitím regionálneho bohatstva dekoratívnych prvkov. Predmety sú inšpiratívnym lákadlom pre dizajnérov.“

Pozoruhodným exponátom sú Zvukové hračky – autorky Barbory Kvietkovej. Popri mahagónovom dreve využila orech, kožu, gumu. Materiály spracovala sústružením, pilovaním, brúsením. Povrchová úprava je olejovaním. Autorka je študentkou ŠUV v Kremnici – oddelenie Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov, vedie ju pedagogička Andrea Rolková – Pinková.      

 

Foto: Ukážka vybraných remeselných prác na výstave Kruhy na vode: Barbora Kvietková  Zvukové hračky (hore)

Zuzana S. Ondrejková predstavuje Háčkované hodiny – vytvorené z bavlnenej priadze háčkovaním (dole)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina