archív aktualít rok 2015

Export polských oken a dveří dále roste

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Polska okna mPo poměrně obtížném loňském roce se polské stavebnictví poněkud nadechlo a udržuje růstové tempo. Podle nejnovějších údajů Hlavního statistického úřadu ve Varšavě (GUS) byla v září loňského roku dynamika stavební výroby o 5,6 % vyšší než ve stejném měsíci roku 2013.

Podle ASM – Market Research and Analysis Centre kladná dynamika stavebně montážní výroby po třech čtvrtletích roku 2014 předpovídá zlepšení situace ve stavebním oboru v r. 2015.

Největší přínos pro utváření stavebně montážní výroby měly práce spojené s výstavbou objektů pozemního a vodního stavitelství. V celé struktuře po třech čtvrtletích 2014 tyto činily 52,3 %. V případě nebytových budov to bylo 34,3 %, obytných budov 13,4 %. Podíl bytových budov ve struktuře se snížil o 0,8 procentního bodu, nebytových budov o 0,9 procentního bodu. Veškeré změny se odehrály ve prospěch objektů pozemního a vodního inženýrství, které se ve srovnání s minulým rokem zvýšily o 1,6 procentního bodu.

V prvních třech čtvrtletích r. 2014 stavebně montážní výroba meziročně vzrostla o 4,4 %. Hlavním hnacím determinantem byly především objekty pozemního a vodního inženýrství a nebytová výstavba. Zpomalující vliv naopak měla bytová výstavba, ve které byla výroba o 1,2 % nižší než v roce 2013.

Předběžné údaje zveřejňované GUSem ukazují, že v prvních devíti měsících r. 2014 bylo předáno do užívání 100 138 bytů, tedy o 1,9 % méně než ve stejném období předcházejícího roku. I když experti ASM prognózují ukončení r. 2014 se zápornou dynamikou -1,6 % ve srovnání s minulým rokem, dva hlavní ukazatele aktivity na bytovém trhu v Polsku (počet zahájených staveb a počet vydaných stavebních povolení na výstavbu bytů) dávají důvod dívat se s optimizmem na bytovou výstavbu v roce 2015, který by měl skončit kladnou dynamikou.

Polsko stavebnictvi graf1

Situace v oboru výroby oken a dveří

10% růst vývozu zaznamenali v prvním pololetí polští výrobci dveří a oken. Pokud v prvních šesti měsících roku 2013 hodnota výrobků oboru prodaných v zahraničí činila 505 milionů euro, pak ve stejném období roku 2014 to bylo o hodnotu přesahující 50 milionů euro více.

Obdobně jako v uplynulých čtvrtletích byl růst zaznamenán ve všech komoditách.

Je nutno podtrhnout více než 27% nárůst vývozu výrobků z hliníku. V prvním čtvrtletí roku 2014 ve srovnání s rokem 2013 to bylo obdobné. Dvoumístný růst je zaznamenáván už delší dobu. Tímto za šest měsíců tohoto roku polští výrobci hliníkových oken a dveří prodali v zahraničí výrobky s hodnotou přibližně stejnou jako v celém roce 2011.

Významný růst vývozu byl zaznamenán také v případě výrobků z litiny nebo oceli (+14 %), a také v případě oken a dveří z PVC (+12,4 %). Jednomístný ukazatel byl zaznamenán v případě výrobků ze dřeva (+5,2 %).

Polsko export oken1

Současná hospodářská situace Polska

Polsko se nyní udržuje na pozici lídra v růstu HDP v Evropské unii. Ve třetím čtvrtletí 2014 byl zaznamenán růst o 0,9 % ve srovnání s druhým čtvrtletím. HDP Polska ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku činil 3,4 %. Polská národní banka prognózuje, že HDP Polska se v celém roce 2014 zvýší o 3,2 %.

Pro srovnání podle údajů zveřejněných statistickým úřadem ER – Eurostat – ukazatel HDP se zvýšil o 0,2 % v eurozóně a o 0,3 % v zemích Evropské unie ve třetím čtvrtletí roku 2014.

Podle předpokladů analytiků za dobrým výsledkem polského HDP stála hlavní měrou tuzemská poptávka. Ve III. čtvrtletí se v ročním srovnání zvýšila o 4,9 %. Je to méně než v předešlých třech měsících – tehdy činil 5,6 %. Z údajů GUS také vyplývá, že ve III. čtvrtletí se zvýšily investice v ročním měřítku o 9,9 %.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina