archív aktualít rok 2015

Podzim přinesl oslabení situace

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Konference PoertschachDne 7. listopadu se konalo v rakouském městě Pörtschach setkání zástupců profesních svazů dřevařské branže, které shrnulo závěry z Mezinárodní konference výrobců jehličnatého řeziva v Berlíně.

„Konjunkturní vyhlídky amerického dřevozpracujícího průmyslu jsou podstatně příznivější než u dřevařské branže v Evropě,“ komentoval současnou situaci a prognózy vývoje Dr. Carl-Erik Torgersen, předseda Rakouského svazu obchodníků s dřívím. Účastníci konference se věnovali převážně těmto tématům:

  • V USA se počítá s markantním růstem v roce 2015. Nálada mezi zástupci německy mluvících zemí nebyla příliš optimistická. Podle všech ukazatelů je úroveň spotřeby i produkce daleko za původním očekáváním.
  • Velká Británie bude v roce 2015 velmi pravděpodobně patřit spolu s Francií k zemím s nejvyšší poptávkou v Evropě.
  • Rumunsko zaznamenává dynamický růst produkce, především díky Holzindustrie Schweighofer.
  • Žádné ze zemí s velkou produkcí řeziva se nepodařilo dosáhnout objemu produkce před začátkem krize v Evropě. Pro většinu zemí také bude platit, že po mírném oživení v letošním roce budou muset počítat opět se stagnací v roce 2015.
  • Mnohé státy budou nuceny s ohledem na současnou situaci na trzích s řezivem revidovat své původní prognózy směrem dolů. Rakousko vyrobilo v září o 30 % jehličnatého řeziva méně než v roce 2013. Ve srovnání s rokem 2013 se jen obtížně podaří dosáhnout výrobního růstu, spíše naopak. Pravděpodobnější bude pokles produkce, podle odhadů odborníků dosáhne kolem 5 %.

Slabý podzim

Na všech evropských trzích došlo na podzim k citelnému oslabení dynamiky. Výjimkou byla Velká Británie, z toho profitovaly dvě země: Švédsko a částečně i Německo. V podstatě se dá říci, že letní prázdniny byly prodlouženy o více než čtyři týdny. Teprve v říjnu nastalo oživení na Blízkém a Středním východě díky oslabení eura. V Itálii trhy již delší dobu stagnují, veřejné i privátní stavebnictví zaznamenávají silný pokles. Nikdo si netroufá vyslovit prognózy pro období zimy.

Evropské země budou muset své předpovědi revidovat. Například ve Španělsku naznačuje vývoj ve stavebnictví citelný pokles dynamiky. Před obdobím krize se podílelo stavebnictví na celkovém HDP více než 20 %, v současné době je to sotva 10 %. Před krizí bylo postaveno v průměru 800 000 bytových jednotek ročně, v roce 2013 to bylo jen 34 000.

V Japonsku došlo k významnému poklesu stavební branže i dovozu ve srovnání s rokem 2013, kdy byl zaznamenán sice mírný, ale znatelný růst.

Optimistické prognózy v USA

Jak již bylo uvedeno, počítá se v USA jako v jedné z mála zemí s podstatným růstem HDP v roce 2015. Výstavba domů se v roce 2014 přiblížila počtu jednoho milionu jednotek. To je pomyslná hranice soběstačnosti z hlediska dodávek suroviny. Od 1,1 milionu nových staveb ročně bude muset dojít ke zvýšení dovozu, což by se mohlo příznivě promítnout do evropského obchodu s dřívím, ale i jinými surovinami. Optimistické údaje počítají s nárůstem dovozu jehličnatého řeziva z Evropy, v roce 2017 by podle prognóz mohl dovoz dosáhnout objemu více než 4,4 miliony m3. Bytová výstavba v USA zaznamenává přesun od rodinných domů k výstavbě bytových domů s více jednotkami.

Pelety jako evropské téma

„Pelety jsou evropským fenoménem,“ komentoval Torgersen následující údaje: Celosvětová spotřeba dosahuje 24 milionů tun ročně, z toho 19 milionů tun připadá na Evropu, pouze 4 miliony tun je roční objem spotřeby v Severní Americe a Asie spotřebuje ročně pouze 1 milion tun. To jsou podle Torgersena velmi zajímavé globální údaje.

Poptávka po kvalitních sortimentech

V posledním období je zjevná vysoká poptávka po hodnotných dřevinách, zájem o dub nebo třeba borovici limbu převyšuje nabídku, což žene ceny těchto sortimentů nahoru. Znatelně klesla poptávka po kůrovcovém dříví.

Čína nakupuje dříví v Chorvatsku

Čína začíná nakupovat dříví už i v Chorvatsku a působí vrásky na čele evropskému dřevozpracujícímu průmyslu. Pilaři v Německu a Francii se obávají o svou existenci. Na trhu s řezivem je v současné době neuspokojivá situace, zejména na jihu Rakouska. Obdobná negativní analýza pochází také ze západní části Rakouska. Poklesl trh s dřevěnými materiály, snížil se počet dřevěných staveb a pokles zaznamenává také bytová výstavba. Díky dostatečným dodávkám z České republiky a snížení objemu pořezu je Rakousko poměrně dobře zásobeno kulatinou. Ceny dříví, především smrku a borovice, mají tendenci růst.

Zdroj: www.fordaq.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina