archív aktualít rok 2014

Konjunkturální průzkum – říjen 2014

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Konjunkturalni pruzkum 2014Celková důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se v meziměsíčním srovnání zvýšil již potřetí za sebou o 0,4 bodu. Ve srovnání s hodnotami v říjnu 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

průmysluse v říjnu důvěra podnikatelů meziměsíčně nepatrně snížila o 0,3 bodu. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se mírně zvýšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo také, hodnocení zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů mírně snížily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v říjnu zvýšilo a dosáhlo 85,2 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 6,9 měsíce, což je o něco méně než v předchozím čtvrtletí.Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (42,8 %). Respondenti očekávají pro příští tři měsíce snížení tempa výrobní činnosti a téměř neměnnost zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce se oproti září mírně snížila, pro příštích šest měsíců se mírně zvýšila. Celková důvěra v průmyslu je v meziročním srovnání vyšší.

Celková důvěra ve stavebnictví se v říjnu meziměsíčně snížila o 2,5 bodu. Ve stavebníchpodnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů v říjnu zvýšilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti září téměř nezměnilo. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles tempa stavební činnosti a také zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se zvýšila, pro období příštích šesti měsíců se snížila. Celkově je důvěra ve stavebnictví v meziročním srovnání vyšší.

V říjnu se důvěra v odvětví obchodu oproti září zvýšila o 3,4 bodu. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se meziměsíčně zvýšilo. Zásoby se snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnila, pro období příštích šesti měsíců se zvýšila. Celkově je důvěra v obchodě oproti minulému roku vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se v říjnu důvěra meziměsíčně mírně snížila o 1 bod. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti září mírně snížilo. Hodnocení poptávky v říjnu se mírně zvýšilo, ale její očekávání pro příští tři měsíce se snížila. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se mírně snížila, pro období příštích šesti měsíců se zvýšila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v říjnu meziměsíčně zvýšil o 3,8 bodu a v meziročním srovnání je také vyšší. Ze šetření v říjnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců téměř nezměnily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace a stejně tak i obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se snížily. V porovnání se zářím se úmysl spořit nezměnil. Obavy respondentů z růstu cen se v meziměsíčním srovnání také nezměnily.

Zdroj: ČSÚ

Graf 1.1 Sezónně očištěné indikátory důvěry (2008 – 2014)

Graf 1.2 Sezónně očištěné indikátory důvěry (1998 – 2014)

Graf 2 Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Graf 3 Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání

Graf 4 Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu

Graf 5 Bariéry růstu produkce v průmyslu

Graf 6 Bariéry růstu ve stavebnictví

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina