Na výstavišti v Brně proběhl ve dnech 23. – 24. 4. 2014 při příležitosti mezinárodního stavebního veletrhu IBF v pořadí XII. ročník Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěži odborných dovedností žáků odborných škol. V oboru vzdělání TESAŘ zde svůj loňský triumf obhájili, a to již popáté za sebou, žáci ze SŠ řemeslné Jaroměř, pro kterou je to již desátý titul v historii soutěže.
Brněnského finálového kola, jehož uspořádaní se opět úspěšně zhostila místní SŠ stavebních řemesel Brno-Bosonohy, se zúčastnilo celkem 8 dvojčlenných družstev z odborných škol z Česka a Slovenska. Tři z nich (SOU Opava, SŠ stavební a dřevozpracující Ostrava-Zábřeh a SŠ technických oborů Havířov-Šumbark) postoupily ze zemského kola pro oblast Moravy (22. – 23. 1. 2014) v Ostravě-Zábřehu. Další čtyři družstva (SŠ řemeslná Jaroměř, SŠ stavební a technická Ústí nad Labem, SPŠ stavební arch. Jana Letzela Náchod a SOŠ stavební a zahradnická Praha) si účast vybojovala v českém kole (25. – 27. 2. 2014) v Jaroměři. Startovní pole pak doplnila dvojice žáků učebního oboru 3684 H – Strechár ze SOŠ stavební v Liptovském Mikuláši, kteří v podobné soutěži, vyhlášené Cechem strechárov Slovenska, obsadili ve finále v Bratislavě, proběhnuvším v rámci mezinárodního stavebního veletrhu CONECO, druhé místo za vítěznou SŠ stavebních řemesel Brno–Bosonohy.
Vlastní soutěž zahrnovala praktickou a teoretickou část. V 10,5 hodiny trvající praktické části museli žáci zhotovit podle zadaného výkresu model krovu sedlové střechy ve tvaru „L“ s jedním nárožím a úžlabím v měřítku 1:10. V teoretické části pak bylo cílem každého ze 16 soutěžících během 20 minut co nejlépe zvládnout písemný test s dvaceti otázkami z jednotného zadání závěrečných zkoušek pro daný obor.
Letos se pod rukama žáků rodil model sedlové střechy s jedním nárožím a úžlabím v měřítku 1:10
Výkony žáků hodnotila tříčlenná odborná porota vedená Vojtěchem Drápalem, zástupcem CKPT a jednatelem společnosti Tesařství Drápal z Viničných Šumic na Brněnsku. Na hodnocení se spolu s ním podíleli ještě Jakub Kučera, tesař – živnostník z Veverské Bítýšky a Zdeněk Štefka, zástupce generálního sponzora společnosti PANAS. Podle poroty se všech úkolů nejlépe zhostili a za 150 dosažných bodů získali zlaté medaile Jiří Špička a Lukáš Pithart ze SŠ řemeslné Jaroměř. Stříbrné medaile za druhé místo s celkovým počtem 137 bodů si odvezli Jakub Šimša s Jakubem Nesládkem ze SOŠ stavební a zahradnické Praha. O tři body za nimi pak třetí příčku vybojovali bronzoví medailisté Ondřej Zamrzla a Daniel Hanzlíček ze SŠ stavební a technické Ústí nad Labem. První ze jmenovaných zástupců vítězného družstva Jiří Špička byl navíc porotou ještě nominován k zisku zlaté plakety v projektu „České ručičky“, zaměřeném na popularizaci učňovského školství.
Podrobnější informace o průběhu XII. ročníku Mistrovský ČR žáků v učebním oboru Tesař přineseme v reportáži v červnovém vydání Dřevařského magazínu.
Vítězné družstvo SŠ řemeslné Jaroměř ve složení Jiří Špička (druhý zleva) a Lukáš Pithart se svým mistrem Ladislavem Kubiasem (vlevo) a předsedou organizačního výboru Českých ručiček Mgr. Lucienem Rozprýmem