archív aktualít rok 2014

Je pro nás Rusko bezpečným trhem?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rusko vlajkaPro Česko je rozvíjející se ruský trh stále významnějším odbytištěm. Své aktivity tam realizuje i mnoho firem z našeho odvětví. Nyní ale v souvislosti s rusko-ukrajinskou krizí narůstají obavy, zda lze s Ruskem do budoucna počítat jako s bezpečným trhem.

Evropské politické špičky sice hovoří o zavedení sankcí vůči Rusku, avšak jedním dechem zároveň dodávají, že není v zájmu ani jedné strany, aby se konflikt dotkl vzájemného obchodu. Nejsilněji přitom zaznívají hlasy z Německa, které nyní musí lavírovat mezi dvěma lákavými cíli: proevropskou Ukrajinou a ruským trhem. Žádná velká evropská země není s Ruskem propojena tak silně jako Německo. Německé firmy nainvestovaly v Rusku už bezmála 20 miliard eur a loni tam vyvezly zboží v přepočtu skoro za bilion korun – jen o málo míň, než odpovídá příjmům celého českého rozpočtu.

Také Češi v Rusku stále více investují a rovněž vstupují do společných podniků. Vývoj objemu českého exportu do zemí Společenství nezávislých států v roce 2012 stoupl o 30 %, zatímco jinde v Evropě šlo jen o jednotky procent. Pro ČR je Rusko aktuálně pátým největším obchodním partnerem. Rusové jsou zároveň nejčastějšími zahraničními vlastníky místních firem. I to je signál, že současný konflikt patrně nepřekročí diplomatickou hranici, a že tedy s největší pravděpodobností není nutné podléhat panice.

Nelze však podceňovat skutečnost, že Rusko za případné sankce pohrozilo západu „odvetou“ v podobě znárodnění majetku zahraničních firem. Jako investoři musíme vnímat potenciální riziko, že pokud chceme obchodovat se zemí s nestabilním režimem, můžeme o své investice přijít.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina