archív aktualít rok 2013

Do českých koupelen zamíří retro nábytek ve stylu 50. let

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Koupelnovy1mNa konci září vyhlásil tuzemský výrobce koupelnového nábytku společnost Dřevojas s podporou Mendelovy univerzity v Brně a Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem a v souladu se Soutěžním řádem ČKA studentskou soutěž o nejlepší návrh koupelnového nábytku na téma: Koupelnový nábytek v moderním a nadčasovém retro stylu s využitím trendových materiálů.

Cílem soutěže bylo najít mezi studenty talentované a kreativní designéry a dát jim šanci získat zkušenosti a uplatnění v praxi.

Ze 62 přihlášených návrhů jich do finále postoupilo 8. Z nich pak odborná porota pod vedením Ing. arch. Kristiny Ullmannové vybrala tři nejlepší. Zvítězil projekt koupelnového nábytku v retrostylu 50. let, jehož autorem je Bc. Jakub Med z Fakulty architektury a urbanismu ČVUT v Praze. „50. létům vládnul rock’n’roll a jeho král Elvis Presley… Byla to temná doba české historie. Vládl zde tuhý komunismus, probíhaly politické čistky a zločiny proti lidskosti. Přes to všechno se i v 50. letech dají najít pozitivní věci. Např. československý design byl na velmi vysoké úrovni, což potvrdila legendární výstava EXPO 58 v Bruselu. Nábytek, průmyslový design, EXPO 58. Hledání krásy věcí v ošklivosti doby. Věci, které máme na chatě nebo babička v obýváku. To vše dohromady tvoří směs, na které je postaven koncept návrhu,“ říká Jakub Med v popisu svého konceptu.

Koupelnovy2mDruhé místo získal Bc. Patrik Křížek z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem s konceptem mini koupelny uzavřené v jednoduché bílé skříni s oblými hranami. Přesto, že návrh podle výroku hodnotitelů zcela nesplňuje zadání z hlediska požadovaného retro stylu a není přímo určen pro malé či střední koupelny v tradičním slova smyslu, přihlédla porota k jeho originalitě a celkové kvalitě.

Koupelnovy3mNa třetí pozici se umístila Tereza Spurná z VUT v Brně s projektem, pro jehož ztvárnění čerpala inspiraci v 50. a 60. letech minulého století. Koupelnové skříňky, které lze v interiéru použít jak v sestavách, tak i solitérně, navrhla s typickými zaoblenými tvary. Pro povrchovou úpravu zvolila výraznou žlutou „retro“ barvu a vysoký lesk. Pro zachování vizuální čistoty vyřešila dveře a zásuvky se skrytými úchyty. Spodní část sestavy zakončuje subtilní nerezový rám s nožkami, přesně kopírující půdorys skříní.

Vítězný návrh bude vyroben, nafocen a následně zákazníkům představen v katalogu Dřevojas pro rok 2014. Kromě toho na vítěze čeká finanční odměna ve výši 10 000 Kč, kontrakt na vytvoření designu dílčí nové produktové řady koupelnového nábytku a spolupráce na dalších návrzích v délce trvání 1 rok.

Druhý v pořadí získává finanční odměnu ve výši 3000 Kč a třetí 2000 Kč.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina