archív aktualít rok 2013

Koryna je prodaná. Věřitelé, zapomeňte

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

KorynaVše nasvědčuje tomu, že konkurzní řízení v rámci úpadku společnosti KORYNA (která od loňského února nese název KORNAB) se chýlí ke konci. To je (možná) dobrá zpráva pro zaměstnance, ale již ne pro ty, kterým firma dluží celkem přes dvě stovky mil. Kč. Drtivá většina z téměř 300 věřitelů své peníze patrně již neuvidí.

Insolvenční správce Jaroslav Svoboda požádal dne 19.2.2013 Krajský soud v Brně o souhlas s uzavřením smlouvy o prodeji části podniku. Učinil tak poté, co věřitelský výbor na své schůzi dne 18.2.2013 schválil prodej výrobního areálu bývalé Koryny společnosti L.A.Bernkop 1883. Ta je majitelem Koryny již od konce roku 2011, kdy od původních vlastníků odkoupila akcie krachujícího podniku. Podle tehdejších veřejně deklarovaných záměrů měl být výrobce kuchyní zachráněn reorganizací. Situace ale byla zřejmě natolik neudržitelná, že po několika podaných insolvenčních návrzích počátkem roku 2012 se k této alternativě přiklonil i sám dlužník. Po změně svého názvu na KORNAB se dne 5.3.2012 k zahájenému insolvenčnímu řízení připojil s návrhem na povolení řešení svého úpadku reorganizací. V červnu 2012 ale tento návrh vzal zpět a soudu navrhl vyhlásit na svůj majetek konkurz. Výroba ale pokračovala dál díky tomu, že si nový majitel Koryny část výrobních prostor pronajal.

V rámci konkurzního řízení soud umožnil prodej části podniku dlužníka mimo dražbu. Bylo vyhlášeno výběrové řízení, do kterého podal nabídku jediný účastník – společnost L.A.Bernkop 1883 s nabídnutou cenou 13,9 mil. Kč. Znalec přitom hodnotu prodávaného výrobního areálu v Koryčanech vyčíslil na 26,7 mil. Kč. Věřitelský výbor se i přesto usnesl, že společnost L.A.Bernkop 1883 je vítězem výběrového řízení a že s ní bude uzavřena smlouva o prodeji výrobního areálu za nabídnutou cenu.

Bernkop 1Výroba KORYčanského NAbytku tedy může pokračovat. Zhruba stovka lidí tak zatím (snad) o práci nepřijde. Výrobní areál Koryny odkoupí její „staronový“ majitel. S dluhy za původní Korynou si již hlavu lámat nemusí. Ty zůstanou Kornabu.

Foto: Společnost L.A.Bernkop 1883 sídlí na „prestižní“ adrese Lidická 75, Brno

 

Související články:

KORYNA míří do konkurzu

KORYNA změnila název a přiznala dluh 234 milionů

Zachrání nový majitel tonoucí Korynu nebo zkrátí její agónii?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina