archív aktualít rok 2013

Pasivní bungalov ELK EP 146 dostal energetického „Oskara“

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

ELK 1Akciová společnost ELK Planá nad Lužnicí získala za svůj nový pasivní bungalov ELK EP 146, představený na podzimním pražském veletrhu For Arch, prestižní ocenění v 10 . ročníku celostátní soutěže Česká energetická a ekologická stavba – projekt – inovace 2011 (ČEEP). Ocenění ve formě skleněné svíčky (symbol projektu) a diplomu převzal 20. 11. 2012 v Betlémské kapli v Praze z rukou Jiřího Jirky, prvního náměstka ministra MPO a Tomáše Tesaře, náměstka ministra a ředitele sekce ochrany přírody a krajiny MŽP, ředitel společnosti ELK Ing. Vratislav Blaha.

ELK 2„Ocenění v této respektované soutěži je dalším důkazem, že ELK umí nabídnout ve špičkové kvalitě jak cenově dostupné nízkoenergetické domy, tak i pasivní domy, splňující nejvyšší tuzemské a evropské standardy. U pasivních domů z naší produkce včetně pasivního bungalovu EP 146 (jeho obvodová stěna i střecha má velmi nízkou hodnotu koeficientu prostupu tepla U = 0,10 W/m²K) nedochází zásluhou výborné izolace a konstrukce bez tepelných mostů k žádným zbytečným tepelným ztrátám.“, uvedl při příležitosti zisku energetického „Oskara“ Ing. Vratislav Blaha s tím, že mottem 10. ročníku celostátní soutěže ČEEP byla Archimédova myšlenka – „Energie je to, co svět uvádí do pohybu“.
Cílem této soutěže je prezentace takových staveb, projektů a inovací, které významným způsobem snižují energetickou náročnost České republiky, zvyšují energetickou účinnost energetických zdrojů a přispívají ke zlepšení životního prostředí v ČR. Odbornou prestiž a společenský význam akce dokumentuje skutečnost, že se již třetím rokem koná pod záštitou předsedkyně Parlamentu ČR Miroslavy Němcové, předsedy vlády ČR Petra Nečase, resortních ministrů a dalších osobností. Vypisovateli soutěže jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvo životního prostředí ČR, organizátorem je společnost TOP EXPO CZ, hlavním partnerem 10. ročníku byla společnost Erste Corporate Banking.
Oceněný jednopodlažní bungalov ELK EP 146 s užitnou plochou 146 m2, jehož konstrukci blíže představíme v připravovaném vydání Dřevařského magazínu 1-2/2013, nabízí ve standardním provedení velkorysý obytný pokoj s kuchyňským a jídelním koutem a dvě ložnice, na přání bude i varianta 4+kk s jedním pokojem navíc. Součástí objektu je i obytná veranda, místnost pro techniku a velká koupelna. V domě je dokovací stanice pro automobily s pohonem na elektrický proud a celý objekt je elektronicky řízený a vybavený nejmodernější počítačovou technikou. „Pasivní tepelné zdroje pokryjí největší díl potřeby tepla, požadované nízké zbytkové vytápění pokryje tepelné čerpadlo, které se stará o příjemnou teplotu a čerstvý vzduch ve dne i v noci,“ doplnil Ing. Blaha s dovětkem, že první vzorový bungalov je postaven v centru vzorových domů Blaue Lagune u Vídně.

Foto: archiv ELK

Obr. 1: Oceněný pasivní bungalov ELK EP 146

Obr. 2: Ocenění převzal 20. 11. 2012 v Betlémské kapli v Praze ředitel společnosti ELK Ing. Vratislav Blaha (vlevo)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina