archív aktualít rok 2012

Stora Enso investuje do vlastní energetické nezávislosti

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stora_Enso_ZdirecJedna z největších tuzemských pilařských firem, společnost Stora Enso ze Ždírce nad Sázavou, zahajuje stavbu nové kotelny s kogenerační jednotkou na výrobu tepla a elektřiny. Smlouvu s generálním dodavatelem už podepsala a ještě do konce června by měly začít stavební práce.

Kogenerační jednotku s projektovaným výkonem 13,3 MW tepelné a 5,2 MW elektrické energie, hodlá firma využít hlavně pro vlastní potřeby. „Z celkových 119,8 GWh ročně vyprodukovaného tepla bude 68,1 GWh využito pro sušení vyráběného řeziva a k vytápění budov. Zbylých 51,7 GWh počítáme využít pro sušení pilin v rámci následně připravované investice do výroby pelet. Z roční předpokládané výroby elektřiny (39,3 GWh) sami spotřebujeme 25 GWh a zbylých 14,3 GWh budeme prodávat do distribuční sítě ČEZ,“ sdělil nám již dříve ředitel závodu Pavel Urban.

Generálním dodavatelem technologie je rakouská firma Urbas a výše investice je naplánována na zhruba 520 mil. Kč. Z toho 100 mil. Kč pokryje dotace ze strukturálních fondů EU a zbývající náklady uhradí společnost z vlastních zdrojů a s pomocí bankovních úvěrů.

Do zkušebního provozu by kogenerační jednotka měla být spuštěna ve druhém čtvrtletí roku 2013.

Palivo pro novou kotelnu bude ze 100 % tvořit biomasa, díky níž bude ovzduší podle firemních propočtů ušetřeno zátěže v objemu 32 tis. tun spáleného hnědého uhlí a 42 tis. tun oxidu uhličitého ročně. Pila počítá hlavně se spalováním kůry, získávané odkorňováním smrkové kulatiny v ročním objemu asi 250 tis. prm (prostorových metrů), a také zelené štěpky, kterou produkuje v rámci vlastní provozované těžební činnosti.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina