archív aktualít rok 2012

Holding LESS odhaduje ztrátu kvůli zpoždění tendru na 150 mil. Kč

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESSHolding LESS odhaduje svou ztrátu vzniklou průtahy v tendru na těžbu a lesní práce na 150 mil. Kč. „Vzhledem k podobě smlouvy se státním podnikem Lesy České republiky (LČR) bude obtížné usilovat o kompenzace,“ uvedl zástupce ředitele Petr Huml. Zároveň dodal, že hospodaření holdingu v loňském roce poprvé skončilo v červených číslech.

Společnost LESS & FOREST původně uspěla na 88 jednotkách, ale podepsala jen 29 zakázek, což je podle Humla optimální objem z pohledu kapacity firmy. „Tato optimalizace objemu prací nebyla ale pro naši firmu zadarmo. LČR v našem případě ve 100 procentech případů využily své možnosti uplatnit záruky za nabídku, v případě když LESS & FOREST smlouvu nepodepsal. Náklady spojené s tímto procesem tak dosáhly 60 milionů Kč,“ vyčíslil Huml.

Za pozitivní označil skutečnost, že se LČR v souladu se zásadami tzv. Dřevěné knihy vrátily k tendru na delší časové období a skončilo tak opakované jednoroční provizorium. „Také je určitě správně, že 100 procent zakázky je takzvaně ‚při pni‘, protože podnikatelské subjekty jsou schopny realizovat prodej dřeva mnohem efektivněji než státní podnik,“ podotkl Huml. Na druhou stranu ale podle něj celý lesnický a dřevozpracující průmysl podobně jako v předchozím roce poznamenalo zpoždění celého procesu, takže i tentokrát se smlouvy podepisovaly většinou až letos. Lesnickým firmám tak vznikaly ztráty, protože neměly čas řádně a včas zakázky přebírat, dopředu si nasmlouvat příslušné kapacity a podepsat smlouvy se svými odběrateli.

Škody podle Humla vznikly i dřevozpracovatelům, protože na přelomu roku na trhu nebyl dostatek dřeva nebo jeho cena byla neúměrně vysoká. Lesy ČR zabezpečují 50 procent dodávek dřeva a tento výpadek není možné nahradit dovozy či předzásobením.

Ztráty vzniklé jen skupině LESS je podle Humla možné odhadnout na 150 milionů korun. Zpoždění ale podle něj nebylo způsobeno jen Lesy ČR. „Negativní roli zde sehrál i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který celý proces na dva měsíce zastavil, aniž toto opatření zdůvodnil,“ míní Huml. Podobně prý nerozumí tomu, proč se zrušila soutěž na 23 územních jednotkách, přestože zákon o veřejných zakázkách předpokládá podepisování i z druhých a třetích míst.

LČR a Ministerstvo zemědělství by podle něj měly hledat cesty, jak ztráty vzniklé zpožděním tendrů kompenzovat. Jednou z možností by podle Humla mohlo být prodloužení splatnosti faktur za dřevo, protože nyní lesnické firmy financují obchod od pokácení po dodání koncovému odběrateli, což může být i osm až deset týdnů. „Toto prodloužení splatnosti by mohlo být i za rozumný úrok, takže by LČR vydělaly peníze, které by neodcházely bankám, ale zůstaly v odvětví,“ podotkl Huml.

Odhadovaná ztráta 150 milionů korun byla podle Humla způsobena hlavně neoprávněnou aplikací indexace nabídkových cen u zakázky s LČR. „Byly v rozporu s vývojem ceny dřeva na trhu a nemohly být proto v naší kalkulaci zohledněny,“ uvedl. Jen tímto jednáním údajně vznikla skupině škoda 250 milionů Kč.

Ztráty podle něj utrpěly i pily holdingu LESS, které byly pod silným tlakem způsobeným rostoucími cenami dřeva. Kvůli krizi ve stavebnictví ale nemohly být plně promítnuty do ceny řeziva. Tato ztráta, byť určitě významná, ale podle Humla není pro LESS fatální. Skupina stále disponuje vlastním kapitálem ve výši půl miliardy korun a přes zmíněné obtíže si podle Humla stále udržuje důvěru financujících bank.

Předloni holding LESS dosáhl obratu téměř 5,7 miliardy Kč, meziročně to představovalo nárůst zhruba o polovinu. Čistý zisk v tomto období vzrostl více než trojnásobně na 108,5 milionu Kč. Loňský konsolidovaný obrat skupiny by měl dosáhnout 8 mld. Kč.

Zdroj: ČTK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina