archív aktualít rok 2012

Den daňové svobody bude letos později

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

PenezenkaČeši letos přestanou pracovat na stát o čtyři dny později než v loňském roce. Takzvaný den daňové svobody připadá totiž letos podle výpočtů společnosti Patria Finance na 19. června. Loni to byl 15. červen. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu.

„Podle námi používané metodiky, která k výpočtu dne daňové svobody používá poměr celkové daňové zátěže a čistého národního důchodu, vychází v letošním roce datum dne daňové svobody na 19. června, tedy o čtyři dny později než loni. Důvodem je především zvýšení dolní sazby DPH, které zvýšilo daňovou kvótu z 34,7 na 35,1 procenta HDP,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Den daňové svobody vypočítává rovněž každoročně i Liberální institut. Loni získali lidé podle jeho výpočtů daňovou svobodu 15. června. Institut vypočítává den daňové svobody z dat OECD, přesněji z jejich odhadu podílu veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

Zdroj: ČTK

Den daňové svobody podle Patria Finance od 1995 do 2012

cr_dane_svoboda_patria_271

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina