archív aktualít rok 2012

V roce 2012 stavební trh rekordně poklesne

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba1V roce 2012 dojde podle naprosté většiny ředitelů stavebních společností k další eskalaci krize v českém stavebnictví. Propad by měl být ještě výraznější než v loňském roce. Návrat k růstu – podle výsledků největšího výzkumu stavebnictví realizovaného v České republice společností CEEC Research – neočekávají ředitelé stavebních společností ani v roce 2013.

Letos by podle odhadů ředitelů stavebních společností měl výkon českého stavebnictví poklesnout až o 9,2 %. Meziroční propad sektoru tak zřejmě dosáhne rekordních hodnot od vzniku České republiky. ,,Prognózy ředitelů stavebních společností se konzistentně zhoršují, ještě v červenci loňského roku odhadovali pokles trhu v roce 2012 na pouhá 2,4 %, avšak už v říjnu, s konkrétnějším pohledem na stav vypisovaných zakázek pro příští rok, ale hodnotili výhled značně pesimističtěji a očekávali pokles o 8,3 %,‘‘ komentuje vývoj predikcí ředitelů v čase Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research. Zajímavý je i meziroční vývoj struktury zakázek. ,,Statistické výsledky potvrzují trend zvýšení počtu objemově menších zakázek. Tento vývoj přispívá k tlaku na ziskovost jednotlivých zakázek a řízení fixních nákladů na straně stavebních společností,‘‘ domnívá se Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika.

Odvrátit tak výrazný propad stavebního trhu by mohlo podle Pavla Piláta, generálního ředitele Metrostavu, zvýšení veřejných investic. „Klíčové je podstatně urychlit realizace všech připravených projektů, které by mohly zajistit maximální vyčerpání finančních prostředků z operačních programů EU.“

Pokles svých tržeb v roce 2012 očekávají téměř tři ze čtyř stavebních společností (71 %), přičemž ještě v červenci 2011 na tutéž otázku odpovědělo kladně jen 50 % stavebních společností. Ani rok 2013 podle aktuálních predikcí nepřinese návrat k růstu. „V roce 2012 se sice částečně zastavil propad předchozích let, ale situaci rozhodně nelze popsat jako stabilizovanou. V letošním roce je prioritní připravit několik velkých projektů tak, aby je bylo možné v roce 2013 vysoutěžit a se stavební sezónou 2014 začít čerpat nové zdroje EU,‘‘ upozorňuje na nutné kroky, které je potřeba udělat, Tomáš Čoček, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina