archív aktualít rok 2012

Češi si stále více uvědomují kvalitu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Prodejna_TONKromě negativních dopadů na spotřebitelské chování Čechů může mít krize i relativně „pozitivní“ vliv. Češi důkladněji zvažují nákup zboží dlouhodobé spotřeby a více porovnávají nabídku na trhu. Učí se tak rozlišit, zda cena zboží opravdu odpovídá jeho kvalitě. Ukazují na to výsledky nové studie FURNITURE 2012, kterou vydala společnost INCOMA GfK.

Zatímco cenová citlivost českých spotřebitelů v porovnání s obdobným výzkumem z roku 2009 celkově vzrostla, kupodivu klesl podíl lidí, kteří tvrdí, že prodejnu vybírají především podle celkově nízké cenové hladiny. Naopak velmi výrazně vzrostl podíl Čechů, kteří tvrdí, že prodejnu vybírají především podle dobrého poměru mezi cenou a kvalitou nabízeného zboží.

Podle čeho si vybíráte prodejnu nábytku?

1. Dobrý poměr ceny a kvality
2. Dostupnost prodejny
3. Předchozí dobrá zkušenost, doporučení
4. Slevy, akční ceny v prodejně
5. Šíře nabídky, vše pod jednou střechou

Za poklesem významu celkové cenové úrovně prodejny může stát fakt, že velká část domácností – především z cenově nejcitlivějších skupin – nákup nábytku zcela odkládá a ze skupiny potenciálních zákazníků tak v krizi vypadává. Zbývající zákazníci nemusejí nakupovat jen ten nejlevnější nábytek, stále více ale zvažují, za co své peníze utratí. Tento typ zákazníka je dobře informovaný: před nákupem porovnává zboží ve více prodejnách, prohlíží si jejich katalogy. Ve srovnání s rokem 2009 ho také mohou výrazně častěji k návštěvě prodejny a případnému nákupu zlákat „slevové týdny“ nebo akční nabídky z letáků.

I díky tomuto pragmatickému chování Češi už celkem jasně vědí, co je kvalita. Zatímco v hodnocení cenové úrovně nebo šíře sortimentu u Čechů vedou širokosortimentní nábytkářské řetězce, při hodnocení kvality nabízeného nábytku se do čela žebříčku dostává český výrobce TON, Studio zdravého spaní JMP a Kuchyně Sýkora.

Ilustrační foto: Prodejna TON, Praha – Holešovice

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina