archív aktualít rok 2011

Nad holdingem LESS se i nadále vznáší otazník

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

LESS2Zastavením správního řízení a zrušením předběžného opatření v záležitosti tendru Lesů ČR na lesnické práce od roku 2012 pominul důvod, kvůli kterému holdingu LESS dle vyjádření jejího majoritního vlastníka Jana Mičánka hrozí existenční problémy. Společnost LESS & FOREST zvítězila v 75 % všech podaných nabídek a pozastavení tendru představovalo pro firmu nejistotu, zda budeme mít od Nového roku práci.

V médiích se ale během minulého týdne objevily zprávy, které upozornily na další problémy. Jan Mičánek totiž ještě před pozastavením tendru uvedl, že firma nepodepíše smlouvy na všech jednotkách, které vysoutěžila, ale jen v množství, které firmě zaručí stejný objem vytěženého dřeva jako v letošním malém tendru, tedy asi 2 miliony metrů krychlových.
 Pokud vítěz odmítne podepsat smlouvu na dané jednotce, mohou Lesy ČR podepsat smlouvy s druhým, případně třetím v pořadí. Vítězi, který podpis odmítne, ale propadne jistina ve výši 2 % z předpokládané ceny zakázky. V médiích se proto začalo spekulovat, že společnosti LESS & FOREST hrozí ztráta na těchto jistinách až sto milionů korun, která by mohla firmě způsobit existenční potíže, a že se kvůli tomu snaží tendr na dotyčných jednotkách či celý zpochybnit. Pokud by Lesy ČR nebo ÚOHS tendr zrušil, jistiny by se firmě vrátily zpět.

Jan Mičánek se tyto spekulace pokusil uvést na „pravou míru“ ve svém vyjádření poskytnutém deníku E15. Podle něj ztráta na jistinách složených společností LESS & FOREST na územních jednotkách, na nichž sice ve velkém tendru Lesů ČR podala nejlepší nabídku, ale nepodepíše smlouvu, nepřesáhne 50 milionů korun. Tato ztráta podle něj neohrozí působení firmy.

Další zprávy týkající se hospodářské kondice holdingu LESS přinesla ČTK. Firma podle ní vykázala za letošní tři čtvrtletí ztrátu 68,3 milionu korun. Skupina dosáhla od ledna do září obratu 6,4 miliardy korun, ten by do konce roku měl podle odhadů vzrůst na 8 miliard. Ještě v pololetí holding hospodařil se ziskem 3 miliony při tržbách 4,3 miliardy Kč. Za celý loňský rok mu vzrostl čistý zisk více než trojnásobně na 108,5 milionu Kč.

Pokud jde o hospodářský výsledek firmy LESS v letošním třetím čtvrtletí, podle zástupce ředitele firmy Petra Humla byly příčinou ztráty mimo jiné nižší letní aktivita a oslabení koruny. Výsledek za tři čtvrtletí negativně podle něj ovlivnilo několik jednorázových událostí. Například ve společnosti LESS & TIMBER se do výsledků promítla plánovaná dvoutýdenní odstávka pily v Čáslavi. Holding zároveň uzavřel pilu ve Vlachovicích, kde již neprodlužil pronájem.

Společnosti LESS & FOREST oproti předchozím čtvrtletím klesl objem těžebních i pěstebních prací. „Hospodaření této společnosti by bylo výrazně lepší, pokud bychom jako výnos zaúčtovali částku, kterou jí přiřkl ve sporu s Lesy ČR o indexaci prvoinstanční soud,“ uvedli zástupci holdingu ve firemním bulletinu LESSník. Hospodářsky se příliš nedařilo ani společnosti Holzwerk Hemau v Bavorsku, které se nedařilo zvyšovat objem výroby, a výsledky ovlivnily i náklady spojené s uzavřením společnosti OOO LESS podnikající v Rusku. Důvodem ukončení provozu byla podle Mičánka celková situace podnikání v lesnictví v Rusku. Mičánek podotkl, že LESS není jedinou firmou v odvětví, která tento krok učinila. „Bezprostředním důvodem pak bylo ukončení smluv s rakouskými a skandinávskými odběrateli našich služeb v Rusku,“ dodal.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina