archív aktualít rok 2011

VŠUP Praha uzavřela své ateliéry ve Zlíně

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

VSUP_1Po více než 50 letech uzavřela pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (VŠUP) své detašované pracoviště ve Zlíně. Současní studenti a s nimi i někteří kantoři se stěhují do Prahy. K ukončení činnosti vedly školu ekonomické důvody. Velká vzdálenost od Prahy provoz dvou zlínských ateliérů neúměrně prodražovala.

Katedra designu, která před půlstoletím přímo navázala na Baťovu Školu umění (založenou koncem 30. let minulého století), se jako první v republice cílevědomě věnovala průmyslovému návrhu a reklamní grafice. Právě zde byly pod vedením Vincence Makovského položeny základy československého designu. Po roce 1945 byla škola začleněna do systému středních škol, poté zestátněna a přeložena do Uherského Hradiště. Zpátky do Zlína se vrátila roku 1959, kdy se pod VŠUP podařilo zřídit samostatné detašované pracoviště vedené Zdeňkem Kovářem, jedním z klíčových průmyslových designérů té doby. Z jeho ateliéru vyšlo velké množství návrhů strojů a zařízení pro lehký průmysl, nářadí a nástrojů, ale také dopravních prostředků, především Tatra 603 a nákladní Tatra 137 a 138. Po roce 1989 se do Zlína vrátil tradiční design obuvi, vznikl Ateliér designu výrobků a dopravních prostředků a Ateliér tvorby prostředí života a práce.
„Tradice designu je stará desítky let a nebyla ve Zlíně přerušena ani za totality. Vždycky ke Zlínu patřila,“ prohlásil před časem absolvent školy a Kovářův žák, akademický sochař Vojtěch Anderle. Jedna důležitá kapitola Zlína, ale i VŠUP Praha se tak uzavírá. Od podzimu se do ateliérů designu přestěhují mladí designéři z Univerzity Tomáše Bati. Při příležitosti ukončení činnosti detašovaného pracoviště VŠUP se koncem června uskutečnila série výstav připomínajících historii a činnost školy, a také setkání jejích absolventů.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina