archív aktualít rok 2011

Zakladatel SAPELI oslavil jubileum

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sapeli_ProchazkaVýznamné životní jubileum – 85 let, oslavil zakladatel a stále aktivní spolumajitel společnosti SAPELI pan Jindřich Procházka, který prakticky celý svůj život zasvětil práci se dřevem.
Narodil se 9.7.1926 přímo v areálu rodinné firmy v Polné, ve kterém tehdy fungovala škrobárna, pila a truhlárna. První dveře – jednoduché laťovkové používané do sklepů – se zde začaly vyrábět na sklonku první republiky kolem let 1938–39. Tehdy třináctiletý školák ještě netušil, jak moc dveře ovlivní jeho život. Z dob svého mládí rád vzpomíná zvláště na léta studií ve Zlíně na Baťově škole práce. Postupně absolvoval učební obor truhlář, mistrovskou část a vyšší průmyslovou školu s maturitou.

Rodinný podnik v Polné fungoval i během 2. světové války. Na jejím konci byl ale vybombardován a do plného provozu se ho za vysokého úsilí otce a syna Procházků podařilo uvést až v roce 1948. Bohužel přišla další rána. Prosperující podnik, zaměstnávající tehdy 78 lidí, byl znárodněn a rodina byla násilně vystěhována. Pan Jindřich Procházka byl pracovně přeložen do Šumperka, kde spolu s rodiči začal novou etapu svého života, která byla po celou dobu spjata s dřevařským průmyslem.
Do rodné Polné se vrátil až po 44 letech v roce 1992 poté, co mu byl v restituci vrácen rodinný majetek. Ve svých 66 letech začal zdevastovanou firmu od základu budovat podruhé. Během 19 let se svými spolupracovníky vybudoval prosperující společnost se zhruba 400 zaměstnanci, se třemi závody a s obratem okolo 1 miliardy korun. Pan Jindřich Procházka tak navázal na úspěšnou dráhu svých rodičů a dokázal, že schopnost kvalitního podnikání mu po celou dobu kolovala v žilách. Poctivou práci vždy stavěl jako nejvyšší metu a svým současným aktivním konáním toto krédo dokazuje dodnes.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina