Mladí dřevorubci změřili své síly v křivoklátských lesích

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Drevorubec junior 2014 1mVe dnech 24. – 25. 4. 2014 proběl na půdě Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště Křivoklát – Písky v pořadí již 10. ročník mezinárodní prestižní soutěže žáků lesnických škol v dřevorubeckých disciplínách – Dřevorubec junior 2014. Tentokrát v srdci křivoklátských hvozdů své dovednosti poměřila třicítka soutěžících z 15 lesnických škol, z toho čtyř zahraničních konkrétně ze Slovenka, Polska, Bulharska a Srbska.

Soutěž, pořádaná jako předkolo mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou dospělých, je podle ředitele školy Ing. Vratislava Dlohoše určena žákům druhých a třetích ročníků lesnických škol a učilišť ve věku do 19 let. Proběhla ve dvou kategoriích (jednotlivci a soutěžní družstva) a její aktéři se utkali v několika technických disciplínách, jako je výměna řetězu, kombinovaný řez (uříznutí kotouče dvěma řezy zespodu a z vrchu tak, aby byl mezi nimi co nejmenší schůdek), přesný řez, odvětvování a kácení stromů na přesnost. Vedle tohoto hlavního programu se pak mohl kdokoli ze soutěžících přihlásit také do několika doprovodných disciplín – hod sekyrou, práce s vyvážecí soupravou, řezání pilou břichatkou a přesný sek.

„Nejtěžší disciplínou je zcela určitě kácení, a proto má také největší bodové hodnocení. Obecně platí, že ten, kdo v ní uspěje mezi nejlepšími, má pak často velkou šanci na dobré umístění i v celé soutěži,“ pokračuje Ing. Vratislav Dlohoš s tím, že toto nepsané pravidlo se potvrdilo i letos, kdy se celkovým vítězem soutěže stal čtvrtý v disciplíně kácení Martin Švec z VOŠL a SLŠ Bedřicha Schwarzenberga Písek s celkovým ziskem 1397 bodů. Druhou a třetí příčku (se ztrátou 67 a 91 bodů na vítěze) vybojovali Jan Sobota a Tomáš Jána ze SŠLaH Frýdlant, pracoviště Hejnice, kteří se ve výše zmíněném kácení umístili na druhé resp. sedmnácté pozici. Tito tři závodníci získali vedle věcných cen také kvalifikaci na mistrovství republiky v práci s motorovou pilou mezi profesionály.

Drevorubec junior 2014 2

Nejlepší letošní juniorští dřevorubci Martin Švec z VOŠL a SLŠ Písek coby vítěz s Janem Sobotou a Tomášem Jánou ze SŠLaH Frýdlant – Hejnice na druhém a třetím místě

V kategorii družstev se pak zcela zákonitě nejlépe umístilo družstvo SŠLaH Frýdlant – Hejnice (Jan Sobota a Tomáš Jána) před VOŠL a SLŠ Písek (Martin Švec a Miroslav Kryzan) a SOŠL Tvrdošín ze Slovenska, jejíž žáci Tomáš Oklapek a Ondrej Sirotar obsadili mezi jednotlivci 5. a 7. místo.

Drevorubec junior 2014 3

Trojice nejlepších družstev ze SŠLaH Frýdlant – Hejnice (1. místo), VOŠL a SLŠ Písek (2. místo) a SOŠL Tvrdošín ze Slovenska (3. místo)

Z borců pořádající školy zazářil Michal Štefunda, který byl nejlepší v práci s vyvážecí soupravou. Vyhlašováni však byli i nejlepší soutěžící v ostatní hlavních a doprovodných disciplínách, a tak se nakonec na stupních vítězů vystřídali zástupci téměř všech zúčastněných škol a národů. O tom, že se bylo na co dívat, svědčí podle ředitele překvapivě velké počty diváků nejen z řad odborné veřejnosti, ale i rodičů, místních občanů a žáků nedalekých škol.

Dřevorubeckému klání přihlížel též náměstek ministra školství a zástupci státních lesů. Podle nich tato událost bezesporu nebyla pouze o hodnotných cenách a pěkné podívané. Soutěž takovéhoto rozsahu je vynikající motivací pro učně všech zúčastněných škol, příležitostí k navázání mezinárodního přátelství mezi školami i jednotlivci a v neposlední řadě také důležitou propagací řemeslných oborů, o které zájem veřejnosti rok od roku klesá.