Za záchranu objektu a komplexnú rekonštrukciu Drevenej vodárenskej veže v Palárikove získal š.p. LESY SR Čestné uznanie v súťaži FÉNIX 2014. Objekt bol jediným dreveným konkurentom kamenných historických stavieb.
Ministerstvo kultúry touto cestou podporuje zodpovedný prístup vlastníkov kultúrnych pamiatok a predstaviteľov samosprávy miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Do 10. ročníka súťaže nominovali 15 projektov, ukončených v roku 2014. Najvyššie ocenenie získala Bašta Pracháreň ako súčasť mestského opevnenia Levoče. Cenu symbolizuje bronzová soška bájneho vtáka FÉNIXA ako symbol znovuzrodenia kultúrnej pamiatky.
Medzi kamennými svedkami histórie bola v súťaži iba jediná drevená rekonštrukcia kultúrnej pamiatky. Celodrevená vodárenská veža v Palárikove vysoká 19 metrov je jediná v takejto podobe na Európskom kontinente. Vodáreň datovaná z roku 1869 pozostávala z drevenej veže s nádržou vo vrcholovej časti a strojovne. Súčasťou bola aj 6 metrov hlboká studňa a nad ňou čerpadlo.
Komplexnou rekonštrukciou tohto technického unikátu drevenej veže spolu s obnovou jedinečného prírodno-krajinárskeho areálu chráneného historického parku v Palárikove zachránili obrovské hodnoty pre budúce generácie. V parku pribudlo detské ihrisko, telocvičňa v prírode, prvky fit-dráhy a 16 informačných tabúľ na dvoch náučných chodníkoch za účelom rozšírenia vedomostí o histórii, faune a flóre parku.
Rekonštrukcia bola súčasťou spolupráce slovenských a maďarských štátnych lesov „Spoločne za obnovu chránených historických parkov v Palárikove a Diósjenö“ (HUSK 1101/2.2.1/0355). Úspešné ukončenie 4 spoločných cezhraničných projektov pred rokom prinieslo za úsilie š.p. LESY SR viac ako 1317 tis. €. Spolu s maďarským partnerom získali takmer 2,5 mil. € z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Foto: Rekonštruovaná drevená vodárenská veža v Palárikove (foto: Anna Sliacka)