archiv aktualit rok 2013

Export posilňuje výrobu nábytku v Rakúsku

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Voglauer mVlani sme zaznamenali zastavenie poklesu výrobu nábytku v Rakúsku – pochvaľuje si situáciu predseda rakúskeho Nábytkárskeho priemyslu Dr. Georg Emprechtinger. „Domáci dopyt je naďalej veľmi nízky, pomohlo nám zvýšenie exportu a najmä trh dôležitých obchodných partnerov v Nemecku. Oveľa lepšie sa predáva nábytok vysokej kvality a kompletné systémy zariaďovania.“

Výroba nábytku v Rakúsku sa po konečnej bilancii roku 2012 zvýšila o 4,4 % na 1,94 mld. €. Rast zaznamenal obchod s nábytkom (23,5 %), kancelársky nábytok (10,9 %), čalúnené súpravy (6,8 %) a kuchynský nábytok (6,7 %). Poklesla výroba záhradného nábytku (-12,1 %), čalúnenia (-8,4 %) a bytového nábytku (-6 %). Dovoz sortimentu zariaďovania sa zvýšil len nepatrne o 1,4 %.

Poskytuje to dobrý základ pre úspešný rok 2013: Negatívne trendy v sektore spomalil v 1. štvrťroku 2013 domáci dopyt. Hlavným cieľom zostáva zvýšenie exportu a najmä udržanie dôležitého trhu v Nemecku. Vlaňajšie straty musia byť pre rakúskych výrobcov poučením.

WIFO obchodný prieskum v 2. štvrťroku 2013 to potvrdzuje úplne jasne: zachytiť a splniť celkové zákazkové krytie, naplniť exportné objednávky. Očakávajú zvýšenie výroby. Pozitívny vývoj podnikania v Rakúsku sa však neodráža v zamestnanosti.

Rakúsky nábytkársky priemysel dopĺňa Asociáciu v drevárskom priemysle a je súčasťou Rakúskej obchodnej a hospodárskej komory. Tvorí ho 47 nábytkárskych firiem so 6700 zamestnancami, väčšinou sú to malé a stredné podniky v súkromných rukách.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština