aktuality

Ton změnil vizuál: místo židle kruh

Nový logotyp společnosti TON a.s.
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Společnost TON a.s. se rozhodla po 20 letech pro změnu vizuální identity: název firmy se přestává psát kapitálkami a z loga zmizela proslulá židle č. 14. Důvodem je to, že tento symbol ohýbaného nábytku upomíná pouze na část portfolia výrobků firmy. Novým ústředním prvkem loga se stalo prostřední písmeno „o“, inspirované tvarem sedadlového rámu ohnutého do tvaru kruhu.

Kruh má několik významů: může symbolizovat nejen ohyb dřeva, ale i udržitelnost, dokonalost a rodinný kruh, u kterého často figurují produkty společnosti – ať už židle, nebo stoly či doplňky. Hlavní inspirace u kruhového prvku v logu však pochází od stroje zvaného „sádlík“[1], vyvinutého v padesátých letech minulého století, který se stal klíčovým strojem pro ohýbání dřeva na sedáky a nožní spoje. Symbolizuje tak inovativnost.

Logo navrhl pro Ton rakouský designér Ewald Neuhofer a dopracovalo ho vídeňské studio Bueronardin.


[1] Název stroje je odvozen od jména jeho vynálezce a konstruktéra Františka Sádlíka, zakladatele a majitele firmy na výrobu saní a ohýbaných polotovarů SAMPI z Moravského Písku, v 50. letech minulého století (po znárodnění jeho továrny) pracovníka národního podniku Vývoj nábytkářského průmyslu v Brně, pracoviště Moravský Písek, o jehož pohnutém osudu pojednává článek publikovaný v Dřevařském magazínu 12/2014.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina