drevostavby

Nový letištní terminál v Portlandu je postaven výhradně z místního dřeva

Drevostavby_PDX
Pohled do rozestavěné odbavovací haly nového letištního terminálu Port of Portland. Foto: archiv Radomíra Čapky
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Až Portland v Oregonu otevře v roce 2025 nový letištní terminál Port of Portland místního mezinárodního letiště s letištním kódem PDX (Portland International Airport), očekává se, že se stane „charakteristickou“ budovou. Součástí návrhu je rozsáhlá masivní dřevěná konstrukce, včetně střechy o rozloze 3,64 ha s půvabnými křivkami a světlíky.

Jedinečnost projektu v nemalé míře spočívá v jeho dodavatelském řetězci. Každý kus dřeva pochází z lokálních zdrojů v dosahu 300 mil od letiště a asi polovina z něj pochází od 13 malých a kmenových vlastníků půdy ve Washingtonu a Oregonu. Např. každá deska, která rámuje světlíky nad 26 podpěrnými pilíři ve tvaru „Y“, pochází z indiánské rezervace Yakama a všechny zdvojené trámy v šesti masivních oválných světlících pochází od indiánského kmene Coquille.

„Jsme státem s přírodními zdroji a vytvoření tohoto spojení s naší komunitou bylo opravdu důležité,“ říká Vince Granato, hlavní projektový ředitel v Port of Portland. „Tento systém ‚forest-to-frame‘ (Poznámka: Termín „forest-to-frame“ (z lesa do konstrukce) je obdobou známějšího slovního spojení farm-to-table (z farmy na stůl). Podstatou systému „forest-to-frame“ je využití dřeva z lokálních zdrojů v rámci udržitelného stavebnictví.) použitý pro mezinárodní letiště v Portlandu hledal udržitelněji smýšlející vlastníky půdy, kteří podporovali lepší lesní postupy,“ říká Jacob Dunn, ředitel architektonické kanceláře ZGF, která terminál navrhla. „Architekti obvykle mluví s vrcholem dodavatelského řetězce – s výrobci,“ říká. „Obvykle nemluvíme s vlastníky půdy.

Průmyslově vyráběné dřevostavby – zhotovované z lisovaného lepeného dřeva, které se může pochlubit dostatečnou pevností pro podporu vícepatrových konstrukcí – se v USA rozmohly, protože stavitelé, vývojáři a architekti přijali méně uhlíkově náročnou alternativu k betonu. Zhruba 1860 takových projektů již bylo postaveno nebo jejich výstavba probíhá. Ale historicky byla velká většina budov postavených tímto způsobem – včetně 25patrového Ascent MKE v Milwaukee, nejvyšší takové stavby na světě – vyrobena ze dřeva dovezeného ze zemí mimo USA.

Vzhledem k tomu, že poptávka na domácím i globálním trhu roste – celosvětový objem prodeje dřeva by se podle Acumen Research & Consulting měl do roku 2030 ztrojnásobit a dosáhnout 3 miliard dolarů ročně – mohly by USA využít své vlastní původní lesy, aby dohnaly prudce rostoucí poptávku.

Hlavním stavebním prvkem je střecha

Středobodem letištního terminálu je impozantní dřevěná střecha o rozloze 3,64 ha (36.400 m2), která vzdává hold bohaté přírodní kráse Oregonu a zároveň zdůrazňuje rostoucí dřevařský inovační sektor.

Skládá se z přibližně 7.800 m3 douglasky, obsahuje více než 400 25m oblouků z lepeného dřeva, střešní záklop a obruby světlíků jsou z průmyslových vícevrstvých lepených panelů a mřížování (inspirované regionálními tradicemi tkaní) z přibližně 30.000 kusů profilů 7,5×15 cm.

Připojení terminálu k fungujícímu letišti představovalo své vlastní logistické překážky. Aby nedocházelo k narušení provozu, nová střecha se stavěla půl míle od současné střechy letiště, poté se demontovala na moduly a po částech se převážela na místo a montovala nad stávající střechu.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina