aktuality

VDM: Tržby nemeckých nábytkárov v roku 2023 klesli o 4,3 %

Vyroba
Ilustračné foto: archív VDM
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Podľa Združenia nemeckého nábytkárskeho priemyslu (VDM) dosiahol nemecký nábytkársky priemysel v minulom roku tržby okolo 18 miliárd eur, čo je o 4,3 % menej ako v roku 2022. Tržby klesli tak na domácom trhu (- 4,6 %), ako aj vo vývoze (- 3,6 %).

„Náš priemysel už niekoľko mesiacov trpí neochotou spotrebiteľov nakupovať, čo je zapríčinené infláciou, kolapsom v stavebníctve, politickou neistotou a geopolitickými krízami. Spotrebiteľský nábytkársky sektor je ovplyvnený najmä slabým dopytom, na rozdiel od segmentu investorského (zmluvného) nábytku, ako je vybavenie interiérov kancelárií a obchodov,“ hovorí výkonný riaditeľ VDM Jan Kurth.

Kým tržby v prvom polroku boli len o 0,2 % nižšie ako v predchádzajúcom roku, v druhej polovici roka bol zaznamenaný prudký pokles o 8,4 %. „Súčasné oslabenie trhu sa odráža aj v prichádzajúcich objednávkach zozbieraných v rámci nášho združenia, ktorých bolo z hľadiska počtu za celý rok 2023 v priemere o 11 % menej ako v predchádzajúcom roku,“ uvádza Kurth.

Najväčšie straty v minulom roku zaznamenal segment „iný nábytok“ (kam patrí aj nábytok do obývačiek, jedální a spální), keď jeho tržby klesli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 12,6 % na 5,6 miliardy eur. S poklesmi sa museli zmieriť aj výrobcovia matracov (- 11,2 % na 524 miliónov eur) a čalúneného nábytku (- 3,2 % na približne 1 miliardu eur). Pri kuchynskom nábytku došlo len k miernemu poklesu o 0,3 % na 6,2 miliardy eur. Na druhej strane dokázali vzrásť výrobcovia kancelárskeho nábytku (+ 2,6 % na 2,3 miliardy eur), ako aj výrobcovia investorského a iného zmluvného nábytku (+ 3,3 % na 2,2 miliardy eur).

V decembri 2023 boli tržby nemeckých výrobcov nábytku 9,4 % pod úrovňou predchádzajúceho roka na úrovni 1,25 miliardy eur.

„Situácia zostáva na začiatku tohto roka napätá,“ povedal Kurth a dodáva: „Okrem slabej spotrebiteľskej klímy je priemysel znepokojený najmä spomalením novej bytovej výstavby, ktorá naliehavo potrebuje politickú podporu.“

Dôvod na opatrný optimizmus vidí výkonný riaditeľ VDM v poklese inflácie a znížení kľúčových úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, ktoré sa očakávajú v druhej polovici tohto roka.

Zdroj: TZ VDM

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina