aktuality

Konference k Nařízení proti odlesňování otevřela diskuzi o nové evropské legislativě

Konference k Nařízení proti odlesňování v prostředí nově rekonstruované Jízdárny zámku v Chlumci nad Cidlinou
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve čtvrtek 9. listopadu se v nově rekonstruované Jízdárně zámku v Chlumci nad Cidlinou uskutečnila odborná konference k Nařízení o odlesňování (EUDR), organizovaná Nadací dřevo pro život pro Ministerstvo zemědělství a Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

Konference spojená s workshopy se zaměřila na povinnosti organizací spojené s novým Nařízením EP a Rady (EU) 2023/1115 tzv. „Nařízení proti odlesňování a degradaci půd“, které nahrazuje Nařízení o dřevě 995/2010 (EUTR) v plném rozsahu. A to s hlavním důrazem na nové striktní povinnosti v obchodní činnosti, jak potenciálních hospodářských subjektů, tak obchodníků, ale i v působnosti kontrolních orgánů.

Nové Nařízení sice vychází z deset let fungujícího Nařízení o dřevu, ale v mnoha ohledech se liší. Zásadní je také zvýšený rozsah počtu sledovaných komodit. Jedná se o kávu, kakao, hovězí maso, kaučuk, sóju, palmový olej a širší spektrum dřevařských výrobků (například se rozšíření týká knih).

Konference představila hlavní principy této nové evropské legislativy. Seznámila přítomné s otázkami náležité péče, která bude představovat pro hospodářské subjekty zásadní povinnost, a to ještě před uvedením samotného produktu na trh. A také vysvětlila nový prvek geolokalizace, tedy určení přesné polohy pozemků, na kterých byla daná komodita vyprodukována. Geolokalizace je klíčovým prvkem systému, na základě kterého se bude posuzovat, zda v souvislosti s výrobou dané komodity nedošlo k odlesnění.

Nyní se bude připravovat každý členský stát nejdříve tím, že do konce roku 2023 rozhodne o příslušném orgánu odpovědného za provádění nařízení. V následujícím roce pak bude nutná masivní informační kampaň, aby se informace o nových povinnostech dostaly ke všem, kterých se budou týkat. Doporučujeme proto subjektům, které produkují, zpracovávají nebo obchodují s komoditami dřevo, hovězí maso, sója, kakao, káva, kaučuk a palma olejná, aby byly aktivní a aby se zajímaly o vývoj aplikace nařízení, zvláště u otázek, které nemají dnes ještě definitivní podobu.

Obsah konference ke stažení zdarma

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina