aktuality

V Klementinu se po 100 letech koná Jubilejní výstava betlémů

Jubilejní výstava betlémů v pražském Klementinu. Foto: Petr Hloušek, Právo
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V pražském Klementinu připravili Jubilejní výstavu betlémů, která se koná pouze jednou za 100 let. Letos je českou součástí oslav 800. výročí postavení prvního betléma Františkem z Assisi. Přímo pro výstavu byl mimo jiné vytvořen třímetrový vyřezávaný mechanický betlém situovaný na pražskou Kampu na počátku 20. století.

Právě v Klementinu byl v roce 1562 postaven první betlém na území Čech. A v roce 1923 se zde konala Jubilejní jesličková výstava. Reprezentativní Jubilejní výstava se proto po 100 letech do Klementina opět vrátila. Na výstavě je k vidění 42 betlémů od 30 současných betlemářů – členů Spolku českých betlemářů – ze všech koutů České republiky. S výjimkou Valašska. Valašští betlemáři letos připravili velkou výstavu betlémů na zámku ve Valašském Meziříčí.

Exponáty byly vybrány tak, aby zastoupily všechny regiony a také ukázaly šíři materiálů i technologií, které autoři při zobrazování scény narození Ježíška používají. Nejstarší betlémy, které zobrazují narození Ježíše, pocházejí ze čtvrtého století ze starého Říma. V roce 1223 František z Assisi pojal tuto scénu jako živý obraz. Betlémská jeskyně a jesličky, posléze celá betlémská krajina se šířily prostřednictvím františkánského a poté i jezuitského řádu po křesťanských zemích. Od konce 18. století tvorba betlémů zlidověla.

Betlémy si lze v Klementinu prohlédnout od 25. listopadu do 7. ledna. Lidé na výstavě uvidí také betlémáře přímo při práci.

Speciálně pro aktuální výstavu vznikl vyřezávaný mechanický Jubilejní betlém. Třímetrová scéna zobrazuje pražský ostrov Kampa v roce 1906. Autor: Kateřina Šulová
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina