aktuality

Nejlepší Truhláře roku 2023 mají ve SOU Lišov

Účastníci 13. ročníku Truhláře roku zhotovovali dětskou židličku ze smrkového masivu a spárovky
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 2.–3. listopadu 2023 se na výstavišti v Českých Budějovicích uskutečnil v pořadí již 13. ročník celorepublikové soutěže Truhlář roku 2023. Dvoudenní soutěž j určená žákům druhých a třetích ročníků středních odborných škol se zaměřením na učební obory 33-56-H/01 – Truhlář a 33-56-E/01 – Truhlářská a čalounická výroba. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 11 odborných škol (vloni pouze 7), což je  o jednu školu více než v 11. ročníku před covidem v roce 2019.

„Soutěž byla jako obvykle složena z teoretické a praktické části. V praktické části pak v kategorii ‚H‘ vyráběl každý soutěžící jeden výrobek, v kategorii ‚E‘ jej zhotovovali vždy dva žáci společně,“ upřesňuje Ing. Zdeněk Kalinovský z pořádající SOŠ a SOU Písek s dovětkem, že výkony žáků hodnotila tříčlenná porota, složená ze zástupců odborných firem z regionu.

Úkolem soutěžících obou kategorií v praktické části bylo zhotovit 630 mm vysokou dětskou židličku o půdorysu 345×340 mm se zadními zkosenými nohami a sedákem o půdorysu 300×340 mm.

Vítězem kategorie „H“ s celkovým počtem 92 bodů (z možných 95 bodů) se stal Petr Borovský ze SOU Lišov. Se ztrátou dvou bodů na vítěze, tedy s celkovým počtem 90 bodů, se na druhé příčce umístil Jiří Šreiber ze SŠ Kateřinky – Liberec s.r.o. O rovněž 2 body za ním (s celkovým bodovým ziskem 88 bodů) stanul na třetí příčce František Huttr ze SOU Domažlice. Vítěz této kategorie Petr Borovský, spolu se svým spolužákem Adilem Beganovičem, umístěným na páté pozici, navíc vybojovali (celkovým součtem 177 bodů) pro „svoje“ SOU Lišov prvenství v závěrečném hodnocení zúčastněných škol před v pořadí druhou SŠ Kateřinky – Liberec s.r.o. (175 bodů) a třetí SŠ Trhové Sviny (156 bodů).

Ve druhé soutěžní kategorii „E“ si pohár pro vítěze odvezli Sabina Graftová a Leoš Kašparovský ze SOU Lišov, jejichž výrobek porota z důvodu jediného soutěžícího družstva sice nebodovala, ale který podle ní byl srovnatelný s nejlepšími výrobky v kategorii „H“.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina