aktuality

Lesy ČR oživují plán na největší dřevěnou administrativní budovu v Česku

Nová dřevěná budova ředitelství Lesy ČR v Hradci Králové
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bude to největší dřevěná administrativní budova v zemi a bude stát víc než miliardu Kč. Tendr na aktualizaci projektu nového sídla v Hradci Králové vypíše státní podnik Lesy ČR v dubnu. Vítěz rozpracuje návrh, s nímž před šesti lety vyhrálo soutěž na novou budovu podniku brněnské architektonické studio Chybík + Kryštof.

Lesy v lese. Toto přirovnání vystihuje koncept projektu založený na optickém i fyzickém propojení dvoupatrové dřevostavby ze smrku s přírodou okolního lesoparku díky intenzivnímu použití průhledných prvků v konstrukci tak, aby zvýraznily okolní prostředí zevnitř. To vedlo k vytvoření centrálního prostoru, ze kterého se budova větví do lesa a les zpět do budovy.

Přípravné práce na zahájení stavby byly kvůli covidové pandemii pozastaveny a odloženy na neurčito. Stavební povolení, které Lesy ČR na stavbu již získalo, propadlo. Teď podnik záměr oživil.

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové by mělo jít o energeticky nenáročný pasivní dům. Dřevostavba vyroste v areálu současného ředitelství podniku v Hradci Králové na místě současných skladů. Stávající kancelářské budovy následně čeká demolice, místo nich stavbaři vybudují veřejně přístupný lesopark. „Nová budova by měla stát v polovině roku 2025. Původní investice měla dosáhnout 1 mld. Kč, ale projekt se musí aktualizovat, takže očekáváme i zvýšení ceny,“ uvedla Jouklová.

Nová dřevěná budova ředitelství Lesy ČR v Hradci Králové
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina