aktuality

Nábytek vyrobený výrobci, kteří porušují lidská práva na jednotný trh Evropské unie nepatří

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Evropská komise otevírá diskusi o nové legislativě, která efektivně znemožní dovoz produktů vyrobených „nucenou prací“. Asociace českých nábytkářů (AČN) uvítá, pokud mezi sledovanými produkty bude i nábytek. Přitom nábytku z potenciálně problematických území se jenom do České republiky doveze každý rok za miliardy korun.

Zákaz umisťování výrobků vyrobených nucenou pracovní silou na trhu EU (zákaz prodeje) by měl zahrnovat jak domácí výrobky z EU, tak importované produkty. Záměr je vytvořit nový nástroj založený na mezinárodních standardech a spojit existující horizontální a sektorové iniciativy EU.

Pro informaci uvádíme, že v roce 2021 byl do České republiky dovezen nábytek v hodnotě 29,8 miliard Kč. Z toho činí 5,46 miliard Kč import z Číny, včetně problematického Hong Kongu nebo vysoce rizikového Sin-ťiangu, kde žijí utlačovaní Ujguři. Pro názornost uvádíme, že Rada EU vydala 22. března 2021 tiskovou zprávu: „EU uložila další sankce za závažné porušování lidských práv po celém světě: Mezi porušení, na něž se Rada dnes zaměřila, patří rozsáhlé svévolné zadržování Ujgurů v čínském Sin-ťiangu,…“

Import nábytku v loňském roce činil 345 816 milionů Kč z Vietnamu. Přičemž Člověk v tísni uvádí: „Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí a situace se zhoršuje od nástupu nového politického vedení v roce 2016. Všechny složky moci jsou kontrolovány Komunistickou stranou a opakovaně zde dochází k potlačování politických a občanských práv. Svoboda slova a přístup k informacím jsou znemožňovány cílenou cenzurou. Aktivisté či jednoduše obyčejní lidé, kteří se snaží o zveřejňování informací o pravém stavu společnosti či o případech korupce, jsou zastrašováni a vězněni. Často se jedná o nezávislé bloggery, novináře a aktivisty“.

Import nábytku z Turecka byl v loňském roce 275 638 milionů Kč. Přičemž Turecko má v oblasti výroby nábytku a jeho exportu do Evropské unie skutečně velký potenciál. Podle Evropského soudu pro lidská práva ale Turecko ze všech evropských zemí nejvíce porušuje lidská práva: „Pokud jde o verdikty Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), bylo v posledních více než 60 letech Turecko státem, který z evropských zemí nejvíce porušoval lidská práva. Dalšími státy, ve kterých byla v letech 1959 až 2020 nejčastěji porušována lidská práva, jsou Rusko, Itálie, Ukrajina a Rumunsko“.

Je tedy patrné, že dodržování lidských práv a nucená pracovní síla nejsou problémem pouze třetích zemí, ale jsou problémem i některých zemí v rámci Evropské unie.

Zdroj: TZ AČN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina