aktuality

Mistrem ČR mezi truhlářskými juniory je Michal Stibůrek ze SOU stavebního Benešov

Z průběhu finálového kola Mistrovství ČR v oboru truhlář
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na výstavišti v Brně proběhlo ve čtvrtek 21. 4. 2022 při příležitosti mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX finálové kolo 4. ročníku Mistrovství České republiky oboru truhlář, vyhlášené Klastrem českých nábytkářů pro žáky tříletého učebního oboru 33-56-H/01 Truhlář.

Hlavním cílem soutěže, organizované Integrovanou střední školou Slavkov u Brna, je zvýšit propagaci, prestiž a atraktivnost oboru truhlář na veřejnosti, zapojit co největší počet firem a dodavatelů do vzdělávání, a především získat nové zájemce pro tento obor a tím uspokojovat požadavky na trhu práce. Soutěž je od roku 2019 zařazena v přehlídce „České ručičky“, zaměřené na popularizaci učňovského školství. Od roku 2020 pak také v programu „Excelence středních škol“ MŠMT ČR. Jejím oficiálním mediálním partnerem je Dřevařský magazín.

Jedná se o soutěž jednotlivců (tříkolovou), do jejíhož brněnského finále postoupilo 13 vítězů předchozích regionálních kol proběhnuvších v rámci jednotlivých krajů ČR, k nimž se přidalo i 6 žáků z pozvaných partnerských škol ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Vlastní finále soutěže, pořádané pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, prezidenta Hospodářské komory ČR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc. a dalších představitelů z oblasti politické a ekonomické sféry, zahrnovalo 5 hodin trvající praktickou část. Spočívala ve zhotovení cca 260 mm vysokého krmítka pro ptáky o půdorysu asi 410×342 mm, vyrobeného ze smrkové spárovky v kombinaci se smrkovými vlysy. Krmítko bylo vytvořeno z šesti typů dílců v tloušťkách 10, 18 a 24 mm a v plošných rozměrech 12×252 mm, 40×300/310 mm, 300×252 mm a 350×250/350 mm, vzájemně spojených (pod úhly 90° a 50°) na čep a rozpor, dřevěnými kolíky o průměru 8 mm a otevřenými rybinovými ozuby.

Výkony žáků hodnotila pětičlenná odborná komise tvořená odborníky z praxe dle předem stanovených kritérií (kompletní výrobek, celkový vzhled, dodržení rozměrů, provedení a těsnost spojů, broušení, BOZP apod.), za což mohl každý soutěžící získat max. 100 bodů.

Podle hodnotící komise se svého úkolu, se ziskem 97 bodů, nejlépe zhostil a mistrem ČR v oboru truhlář se stal Michal Stibůrek ze SOU stavebního Benešov. O 6 bodů za ním se na druhé pozici umístil Jaromír Branda ze SŠ řemeslné Jaroměř. Třetí příčku vybojoval (s celkovým počtem 90 bodů) Martin Dědek ze SŠ nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem. Výše jmenovaný letošní Mistr ČR Michal Stibůrek byl navíc porotou ještě nominován k zisku zlaté plakety v projektu „České ručičky“. Nejlepším zahraničním soutěžícím s celkovým součtem 75 bodů byl Konrad Wojewodzic z polské Zespól Szkól im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Více informací o finálovém kole 4. ročníku Mistrovství České republiky oboru truhlář naleznete ZDE.

Čtveřice nejlepších truhlářů juniorů zleva stříbrný Jaromír Branda, mistr republiky Michal Stibůrek, bronzový Martin Dědek a nejlepší zahraniční účastník Konrad Wojewodzic z polské Kalwarie Zebrzydowskie
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina