technológie

Opravy vad rychle a efektivně

Technologie_Tmeleni
Poloautomatické zařízení na vyplňování suků, prasklin a podobných defektů ve dřevě termoplastickým (tavným) plnivem, které je dodáváno dvěma externími jednotkami. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rustikální podoba dřeva je i díky sílícímu povědomí o udržitelnosti zdrojů stále v módě. A to jak u nábytku, tak třeba na podlahách. Zjednodušeně by se dalo říci, že čím větší suky a praskliny, tím je materiál zajímavější. Existují ale různé přístupy k finalizaci tohoto materiálu, od plného ponechání jeho přírodní podoby až po vylévání suků a prasklin různými pryskyřicemi. Někde mezi tím se nachází metoda tmelení, uplatňovaná z praktických důvodů především u dřevěných parket.

Tmelení se sice řadí mezi metody vyspravování vad, avšak na rozdíl od jiných metod vyspravování ponechává těmto vadám jejich přirozený vzhled při zajištění vysokého uživatelského komfortu a bezpečnosti (zvláště u parket). Tedy za předpokladu vhodné volby technologie tmelení. Ideálně, když je taková metoda součástí celého systému ošetření dřeva, jako je např. Timber Repair & Cosmetics (TRC), neboli Oprava a kosmetika dřeva. Lze ji používat v poloautomatické nebo plně automatické podobě. Druhá varianta je samozřejmě nákladnější a vhodná zejména pro plně automatizované výrobní linky, zatímco poloautomatickou formu mohou úspěšně využívat i menší firmy.

A jaké jsou hlavní výhody této metody?

  • Snížení mzdových nákladů
  • Řemeslné dovednosti již nejsou nutné
  • Výrazné snížení zmetků díky dokonalému plnění
  • V případě potřeby oprava více barev na stejné desce
  • Správná oprava defektů na hranách
  • Výplňový materiál je neškodný pro lidi a životní prostředí
  • Speciální proces vstřikování zaručuje dokonalé držení výplňového materiálu
  • Velké defekty se opravují pouze v jednom procesu
  • Opravené dílce lze stohovat ihned po aplikaci plniva

Systém TRC může využívat řadu materiálů k vyplnění defektů ve vrchních vrstvách dřevěných výrobků. Mezi nejběžněji používaná patří termoplastická plniva. Hlavní výhodou termoplastických plniv je, že jsou vytvrzena dříve než alternativní plniva. Použití těchto materiálů tak znamená, že na opraveném výrobku lze ihned pokračovat s dalším opracováním, tj. broušením a povrchovou úpravou.

Plně automatizované stroje systému TRC skenují povrchy pomocí kamery. Software poté vypočítá přesnou polohu a velikost defektu. Tyto výpočty se pak použijí k výpočtu požadovaného množství plniva, což zajišťuje, že zdroje jsou využívány efektivně a nedochází k plýtvání žádným plnivem. Vstřikovací jednotka používaná k plnění defektů přesně vstřikuje pod tlakem správné množství tmelu do suroviny. Tím je zajištěno úplné a rovnoměrné vyplnění defektů.

V menších výrobních firmách najde uplatnění spíše poloautomatický stroj, jakým je třeba TRC-M Easy. Je vybaven dvěma externími aplikačními tavnými jednotkami pro možnost použití dvou barev tavného tmelu. Vstřikovací trysky se vzduchem chlazenou „zažehlovací“ deskou jsou umístěny nad válečkovým pracovním stolem v pracovní kabině s průzorem. Aplikační jednotky jsou ovládány dvěma nožními panely – pro každou barvu jeden. Přesné zaměření vady se provádí pomocí laserového kříže. Sešlápnutím zvoleného pedálu dojde k přitlačení trysky se zažehlovací deskou na povrch opravovaného dílce a k vyplnění vady roztaveným tmelem. Díky chladné zažehlovací desce dojde k jeho téměř okamžitému ztuhnutí ve vyplněné spáře. Je-li rozsah vady větší než pracovní dosah jedné aplikované dávky, posune se dílec nevyplněnou částí vady pod trysku a proces se opakuje, až je vada vyplněna v celém svém objemu.

Použití: vrchní vrstvy vícevrstvých desek, dřevěné podlahy, masivní parketová prkna, masivní dřevěné desky, nábytkové desky, řezivo, okenní prvky atd.

Rozměry opravovaných dílců: délka libovolná, šířka max. 620 mm, tloušťka max. 40 mm.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina