materiály

Čistý vzduch ze zásuvky přímo na pracovišti

Materialy_Zasuvky
Zásuvkový box s podsvíceným tlačítkem pro zapnutí integrovaného ionizátoru (vpravo)
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bez elektrické zásuvky to nejde. Notebooky, smartphony nebo tiskárny potřebují energii. I když dokážou pracovat bez trvalého připojení k síti, jednou za čas je musíme dobít. Bez elektrické zásuvky na pracovišti se tedy neobejdeme. A pokud má zdroj elektřiny také čistící účinek na okolní vzduch nebo dokonce umožňuje multilokální práci, je to více než příjemný bonus.

Vzduch, který dýcháme, obsahuje anionty a kationty, tedy záporné a kladné ionty (ionty jsou atomy a molekuly s kladným nebo záporným elektrickým nábojem). Mnoha výzkumy bylo dokázáno, že kvalita vzduchu záleží na poměru mezi těmito ionty a jejich celkovém množství v ovzduší. Záporné ionty mají pozitivní vliv na zdraví člověka a kladné ionty mají negativní vliv.

Zdravé pracovní prostředí podporuje pohodu a produktivitu zaměstnanců. K tomu patří především „zdravý“ vzduch v místnosti, který vám umožní zhluboka dýchat. Kancelářský vzduch je však málokdy zcela čistý. Obsahuje například aerosoly kontaminované viry, bakterie, jemné prachové částice a pyl. Ty se vznášejí v prostoru jako kladně nabité částice vzduchu – připravené k vdechnutí.

Vzduch plný kladných iontů způsobuje potíže s dýcháním, pocit únavy, bolesti hlavy, zhoršené soustředění a další problémy. Mimo to mají kladné ionty také vliv na oxidaci buněk celého těla, oslabují nervový a imunitní systém, což vede k předčasnému stárnutí organismu. Dlouhodobě oslabený organismus se pak hůře brání nemocem.

Známým technickým prostředkem proti takovému znečištění ovzduší jsou ionizátory – přístroje pracující na principu elektrického nabíjení molekul vzduchu. Tyto záporně nabité částice se váží na kladně nabité škodlivé částice, jako je například prach, pyl, spory hub a vytvoří společně shluky, které padají na zem, kde je možné je vysát a nadobro se jich tak zbavit. Ionizátor je také velmi účinný v boji s pachovými stopami, dokáže vyčistit prostor od pachu, od kouře i alergenů.

Německému výrobci specializujícímu se na elektrifikaci pracovišť se podařilo poprvé integrovat ionizátor do stolního zásuvkového boxu, který kromě toho obsahuje ještě 2 zásuvky na 230 V např. pro připojení nabíječky pro telefon, notebook aj. Tato speciální konstrukce má podle výrobce několik výhod ve srovnání s běžnými čističi vzduchu:

  • Není potřeba žádný filtr. Odpadají tak náklady na jeho údržbu a výměnu.
  • Není potřeba žádný ventilátor. To eliminuje nepříjemné zvuky.
  • Není potřeba žádné samostatné zařízení, které by zabíralo další místo na stole.

Studie univerzity v Lipsku údajně prokázala, že zásuvkový box s integrovaným ionizátorem je vhodný pro deaktivaci patogenů ve vzduchu, jako jsou viry chřipky nebo koronaviry, stejně jako stafylokokové bakterie. Výrobce uvádí, že tímto způsobem lze snížit riziko infekce v kancelářích až o 95 %. Čistý vzduch má mj. pozitivní vliv na duševní a fyzickou pohodu. Tím se omezí nemocnost a absence mezi zaměstnanci.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina