technológie

Nástrojový a materiálový management v mobilu

Technologie_Mobil
Automatické načtení informací o nástroji do mobilní aplikace naskenováním matrixového kódu
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Víte vždy, jaký nástroj se na kterém místě ve skladu nachází? Nebo jaké hranovací pásky máte k dispozici a kolik materiálu na každé roli zbývá? Pokud ne, pak je tento článek určen právě Vám. Existují softwarová řešení, která poskytují přehled o tom, kde přesně se konkrétní nástroj nebo materiál nachází a v jakém je stavu či množství. U dřevoobráběcích nástrojů se jedná např. o rozměry, šířku řezu, řeznou rychlost, množství nařezaných metrů, počet cyklů přeostření atd. U materiálů pak počet kusů, běžných nebo čtverečních metrů, hmotnost aj.

Tyto evidenční nástroje fungují jako webová aplikace na vašem mobilním zařízení nebo PC. Na pozadí běží chytrý systém, který lze využít k ukládání různých informací na vzdálený server. Tímto způsobem je možné vytvořit nástroj nebo materiál jako položku v systému a tyto informace jsou pak dostupné ve všech aplikacích, které jsou k serveru připojeny přes další program, a umožňují přístup k datům. Díky tomu je možné kdykoli v budoucnosti např. připojení ke stroji a ten pak prostřednictvím svého řídicího systému a na základě reálného obrábění, informace o nástroji průběžně aktualizuje.

Technologie_Mobil

Přehled o nástrojích a jejich aktuálním stavu máte neustále po ruce

Jak se data dostanou do mobilní aplikace? Jejich ruční vytvoření a uložení je samozřejmě možné. Mnohem efektivnější je ale možnost automatického přenesení digitálního obrazu nástroje nebo materiálu do systému. Řada předních výrobců již např. své dřevoobráběcí nástroje opatřuje čárovými, QR nebo matrixovými kódy. Kód na nástroji nebo materiálu můžete do mobilu či tabletu naskenovat a informace poskytnuté výrobcem se do mobilní aplikace načtou automaticky. Pokud něco není rozpoznáno nebo je třeba něco změnit, lze údaj doplnit či upravit manuálně.

Pro truhláře a výrobce nábytku představuje tato aplikace místo, kde jsou uloženy všechny informace o jejich strojích, nástrojích a materiálech pohromadě, jinými slovy celá jejich výroba v mobilu, dostupná kdykoliv a odkudkoliv.

Díky těmto digitálním mobilním nástrojům se může digitalizace výroby poměrně rychle rozšířit i do malých firem. Centrální evidence digitálních informací o jednotlivých strojích, nástrojích a materiálech umožňuje jejich vzájemné propojení a komunikaci mezi sebou. Inteligentní softwarové řešení pak automaticky spravuje některé procesy, jako je použití správného nástroje pro danou aplikaci, včasné upozornění na blížící se termín přeostření, vyhledání a lokalizace potřebného nástroje či materiálu, evidence a hlídání množství materiálu atd. Uživatel tak má stále o všem přehled.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina