technológie

Pro pořez přesílené kulatiny nejen v lese dřevorubeckou motorovou pilou

Technologie_Porez
Pomocí řetězové pily v kombinaci s mobilním zařízením upnutém na kmeni lze pilařsky zpracovat výřezy až do průměru 180 cm
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Někteří výrobci designového nábytku z masivu využívají pro svůj sortiment silné a široké fošny řezané z přesílených jehličnatých, ale hlavně pak listnatých stromů, které si obvykle i sami vyhledávají, vykupují a posléze i nezřídka pilařsky zpracovávají na řezivo potřebných dimenzí. Tyto stromy však často rostou v parcích nebo na uzavřených pozemcích soukromých vlastníků, kde by odvozní technika mohla poškodit okolní trávníky anebo se k nim vůbec nedostane. Řešením pro jejich další využití je kácet tyto stromy po částech, postupným odřezáváním kratších výřezů od shora dolů, a poté je rozřezat přímo na místě. A to např. pomocí výkonné motorové řetězové pily v kombinaci se speciálním zařízením pro její upnutí přímo na výřez a vedení do řezu, zajišťujícím jeho stabilitu a přesnost.

Jedná se o mobilní zařízení s celkovou hmotností 41 kg, umožňující v základní verzi zpracovávat kulatinu do délky 2,7 m a průměru až 180 cm. V případě potřeby ho lze prodloužit a řezat i delší přesílené kmeny. Je složené ze dvou částí – z posuvného pilového vozíku pro upevnění motorově silné řetězové pily a z dvou 3 m dlouhých vodicích kolejnic s příslušenstvím pro jejich upevnění ve směru délky zpracovávaného kmene, které zajišťují přesnost a stabilitu řezu.

Upevňovací příslušenství vodicích kolejnic, jejichž instalace je podle výrobce otázkou několika minut, tvoří dva příčné nosníky ve tvaru „U“, které jsou pomocí vrutů přišroubovány na čelech zpracovávaného výřezu. Tyto nosníky jsou na koncích opatřeny čepy pro upevnění speciálních šířkově nastavitelných rohových spojek, na které se po jejich zafixování nasadí vlastní vodicí kolejnice.

Při prvním řezu se poloha upínacího systému, respektive výška kolejnic, nastavuje s ohledem na tvar povrchové části kmene pomocí vodováhy a 45 mm široké distanční latě tak, aby oba upevňovací nosníky a potažmo vodicí kolejnice byly ve vodorovné poloze. Při dalších řezech se pak poloha celého systému, respektive výška kolejnic nastavuje (snižuje) podle výrobcem dodané šablony, tvořené ocelovým prvkem „L“ a několika laťovými profily v tloušťkách odpovídajících běžně řezaným fošnám (60, 70, 80 a 90 mm). V případě atypických tlouštěk si dřevěnou část šablony může zhotovit sám uživatel. Po upevnění vodícího „lože“ se do zadních konců kolejnic (z pohledu probíhajícího řezu) nasunou speciální ocelové nástavce s oky, jimiž se po usazení pilového vozíku na kolejnice protáhne jeho tažné lano.

Vlastní pořez provádí již zmíněná a v pilovém vozíku upevněná (pomocí speciálních přípravků) motorová řetězová pila o výrobcem doporučeném výkonu 6,4 kW s prodlouženou vodicí lištou v délkách 1420, 1660 nebo 2140 mm. Posuv pilového vozíku do řezu zajišťuje obsluha otáčením kliky v kombinaci s lanovou smyčkou.

Pro zajištění menšího opotřebení vodicí lišty je nos (špička) lišty mazán přídavným olejovým čerpadlem s nad ním upevněnou zásobní plastovou nádrží. Druhá nádrž s vodou je určena pro chlazení řetězu, kterým se prodlužuje jeho ostrost, respektive životnost.

Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina