aktuality

Vše si vyrobíme doma – výrobce nábytku už nechce díly ze stále dražší Číny

Petr Hampl, nový šéf společnosti Ahrend
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

„Nejpozději do dvou let přestaneme dovážet komponenty z Asie.“ Pandemie uspíšila rozhodnutí výrobce nábytku Ahrend opustit Čínu a veškerou výrobu komponentů soustředit v Evropě.

Pandemie mění svět, a ten firemní zcela zásadně. Ve společnosti Ahrend (dříve Techo) urychlila rozhodnutí stát se co nejdříve nezávislí na Číně.

„Věřím, že můžeme a měli bychom to udělat co nejrychleji. Na tomto kroku jsme začali pracovat před třemi lety a pevně věřím, že do roku až dvou budeme mít všechno tady. Jen pro představu. Na začátku jsme vozili 100 kontejnerů ročně, teď jich máme ročně 10,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Petr Hampl, nový šéf společnosti Ahrend.

Velký problém je podle něj nejenom nárůst mzdových nákladů v Asii, ale i zdražující výroba a doprava. „Ještě před covidem jsme platili 2,5 tisíce dolarů za kontejner. Dnes jsme na 15 tisících dolarů,“ dodává Hampl.

Právě kvůli rostoucím nákladům už firma musela o deset procent zdražit své výrobky a dalšímu zdražení se nevyhne. Firmě přitom kvůli pandemii klesl zisk na polovinu a snížil se i obrat. „Covid nás zasáhl – objem výroby je samozřejmě nižší. Oproti necovidovým rokům poklesl o 30 procent. Mění se i styl toho, co klienti požadují,“ potvrzuje Hampl.

Firma se proto chystá na velké změny. Za stovky milionů korun výrazně rozšíří nejenom výrobní prostory ale změní i samotnou výrobu a zaměří se na nové klienty. „Dnes vyrábíme kancelářský nábytek pro konečné uživatele a vybavujeme a navrhujeme firemní interiéry. Poslední dobou se nám ale daří růst v oblasti nábytku na míru do prodejních prostor. Právě tam vidíme do budoucna velký potenciál,“ říká Hampl s tím, že nově se firma zaměří na showroomy automobilek či bankovních domů.

Přečíst celý rozhovor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina