aktuality

Výroba nábytku v ČR loni i přes protipandemická opatření vzrostla o dalších 520 mil. Kč na celkových 48,5 mld. Kč

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Loňský předpoklad Asociace českých nábytkářů, že výsledky produkce nábytku v roce 2020 budou i přes tvrdý zásah koronaviru úspěchem, což se v některých směrech potvrdilo, byl postaven na faktu, že výroba se po jarním zpomalení a v některých případech i zastavení velmi dynamicky rozjela. Celkový objem výroby se vloni vyšplhal na rekordních 48,5 mld. Kč, strhující tempo s navýšením o 4,03 mld. Kč zaznamenal export, ale bohužel také výrazně (o 2,28 mld. Kč) vzrostl i import. Ve výsledku tak čeští výrobci nábytku ztratili velkou část tuzemského trhu a stále více se orientují na export dražšího a kvalitního nábytku, dodávaného zejména na vyspělé trhy EU. Tyto a další oborové informace zveřejnila AČN ve čtvrtek 15.4. 2021 on-line formou tiskové správy.

Výkon oboru výroby nábytku vloni zaznamenal další růst v řadě, a to poměrně podstatný. „V říjnu loňského roku jsme coby asociace vydali dopočet podle prvního pololetí 2020, že výroba vzroste na 47,9 mld. Kč. Nicméně potvrzené výsledky za loňský rok nyní ukazují, že produkce vzrostla více, než jsme očekávali, a to na 48,5 mld. Kč,“ konstatuje tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš a dodává, že za posledních 11 let tak produkce nábytku u nás vzrostla o bezmála 13,5 miliardy – z 35,01 mld. Kč v roce 2010 na loňských již zmíněných 48,5 mld. Kč. Méně potěšitelnou zprávou podle něj je, že podíl importu na spotřebě v loňském roce dosáhl 61,34 %, což je o 7,61 % více než v roce 2019, kdy podíl importovaného nábytku do ČR činil 53,73 %. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významný podíl na tuzemském trhu, což pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takto prodávaného nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny. „Pokud se tedy na českém trhu v loňském roce prodalo nábytku za 38,62 miliardy, tak čeští výrobci nábytku si z tohoto koláče ukousli 14,93 miliardy korun, a to je procentuálně nejméně v historii,“ vysvětluje tajemník AČN.

Vynikající výsledky tuzemského nábytkářského průmyslu se podle Ing. Lukeše opírají o exportní úspěšnost, která loni meziročně stoupla o 3,43 %, čímž se výrazně přiblížila hodnotám v letech 2015–2016. Českým výrobcům nábytku se daří exportovat nábytek a nábytkové dílce s vysokou přidanou hodnotou. Oproti tomu již řadu let dochází k růstu objemu dováženého nábytku, přičemž současný stav tento efekt ještě posílil. „Jak jsme již zmínili výše, z České republiky se vyváží nábytek s vysokou přidanou hodnotou, což dokazuje i údaj o průměrné ceně exportovaného nábytku za jeden kilogram. V loňském roce průměrná cena dováženého nábytku za 1 kg činila 76,02 Kč a u exportovaného nábytku se jednalo o 96,02 Kč/kg. Je tedy zcela zřejmé, že do České republiky je dovážen zejména levný a často i velmi nekvalitní nábytek. Nicméně i tak cena za kilogram dováženého nábytku oproti předešlému roku 2019 (41,90 Kč/kg) poměrně výrazně stoupla,“ upřesňuje dále Ing. Lukeš s dovětkem, že domácí prodejci budou zřejmě nuceni promítnout zvýšenou cenu na dovážený nábytek do svých prodejních cen.

Největšími importéry nábytku do České republiky jsou podle tajemníka AČN zejména velké specializované nábytkářské markety. V současné době ovšem velmi posílili různí internetoví prodejci. To je dáno faktem, že kamenné obchody musely být po značnou část loňského roku uzavřené a jedinou možností, jak nakupovat nábytek, byl internet. Je velmi pravděpodobné, že jakmile se situace ustálí a kamenné prodejny se opět otevřou, poklesne význam internetového prodeje, neboť vybírat nábytek přes internet má přece jen svá úskalí. Největší podíl na importu nábytku do České republiky má Polsko, následuje Německo, třetí je Čína. Největší část exportu naopak míří do Německa, s velkým odstupem následuje Francie, Slovensko, Velká Británie a další země nejen v rámci Evropy.

Zobrazit článek v eDM 5/2021 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina