aktuality

IKEA chce vrátit vládní koronavirovou podporu

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Švédský nábytkářský řetězec IKEA chce vrátit finanční pomoc, kterou během koronavirové krize získal prostřednictvím vládních podpůrných programů. Obdržel ji v devíti zemích včetně České republiky.

Kromě České republiky chce IKEA vracet státní pomoc také v Belgii, Chorvatsku, Irsku, Portugalsku, Rumunsku, Srbsku, Španělsku a Spojených státech. Listu Financial Times to řekl Tolga Oncu, vedoucí maloobchodního provozu holdingu INGKA, který zastřešuje provoz prodejen IKEA. Obchodní řetězec znovuotevřel téměř všechny své prodejny a po zhruba dvouměsíční pauze momentálně zaznamenává zvýšený zájem zákazníků, píše deník. „Je proto správné říci děkuji, pomohli jste nám během složitého období, ale nyní přišel čas peníze vrátit,“ řekl Oncu k podpoře, kterou získali.

V Česku bude firma vracet miliony korun, napsaly Hospodářské noviny. Podobně jako jiné firmy požádala o příspěvek na náhrady mezd svých pracovníků, přičemž jen za březen dostala od státu téměř 8 milionů Kč. „Zjistili jsme, že se o naše lidi postaráme vlastními silami. Jsou firmy, které pomoc potřebují víc než my,“ řekl deníku finanční ředitel podniku Jan Váchal.

IKEA dlouhodobě usiluje o co největší míru finanční nezávislosti, proto například nikdy nevstoupila na burzu. Diskuse společnosti s jednotlivými vládami o možnostech vrácení peněz nyní teprve probíhají. V Česku chce podnik vše potřebné vyřídit do konce června.

Čtyři české obchodní domy IKEA otevřely 11. května v rámci třetí vlny uvolňování koronavirových opatření. Otevření provázel vysoký zájem zákazníků, před provozovnami se tvořily dlouhé fronty. Za první týden je navštívilo přes 135 tisíc lidí. Vedení firmy očekává, že i přes jarní propad tržeb bude letošní rok úspěšnější než loňský.

Zdroj: iDNES

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina