výstavy

Postřehy z veletrhu imm cologne 2020

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při návštěvách nábytkářského veletrhu v sobě vždy hledám potřebnou energii a vodítko, jakým veletrh absolvovat. V lichých ročnících doprovází veletrh imm cologne kuchyně, což mi trochu usnadňuje nasměřování pozornosti. Letos kolínský veletrh jednoznačné nosné téma nenabízel, proto jsem musel zvolit taktiku na jistotu: zkusit projít téměř všechno a koncentrovat se na významné značky a případná zajímavá místa.

Přestože organizátor v tiskových zprávách prezentuje pozitivní vývoj nábytkářské branže do roku 2020, výstavní plocha nebyla zcela zaplněna. Neobsazené části byly využity jako občerstvení, odpočivné zóny, nebo zůstaly prázdné s jednoduchými dekoracemi, případně zcela odstíněny stěnami.

Západní Evropa

Team7 prezentoval pracovní stolky Sol a Fligno s rafinovanými detaily. Jako dekorační prvek ale i odkladní nábytek slouží regály Italic Leiter. Lift Couchtisch je polohovací společenský stolek s napájením elektrického pohonu pomocí akumulátoru. Uživatelsky komfortní rozkládání představuje rozkládací jídelní stůl Tak s kovovou podnoží. V expozici vystavila firma také dvě kuchyně na principu T-dispozice.

Firmy Voglauer a Venjakob prezentovaly nábytek do jídelen, obytných prostor a ložnicí. Nosným a výrazným prvkem jsou prosklené světelné vitríny a podsvícené police.

Firma Interlübke představila novou řadu skladebného nábytku just cube, oceněnou cenou German Design Award 2020, kovový regálový systém Tado a předsíňový nábytek Levi. Některé nábytkové sestavy prezentovala v trendové barevnosti nazvané Color Match 2020 s aktuální modrou barvou.

V expozicích firem Sudbrock a Schönbuch dominoval předsíňový nábytek, sortimentem se však posouvají do dalších oblastí bytového nábytku. Rozsáhlý ložnicový program vystavovaly firmy Wiemann a Staud, zatímco WelleMöbel v insolvenci letos na veletrhu chyběl. Drobný kusový nábytek včetně Media nábytku s novou kolekcí SoundConcept prezentovala firma Maja. Z prestižních značek jsem na veletrhu postrádal firmu Hülsta, přestože byla uvedena ve veletržním katalogu.

Firma Knoll představila moderní klasiku designérů Mies van der Rohe a Eero Saarinena. Potěšila část expozice věnovaná odkazu brněnské vily Tugendhat (1930) s ukázkou použitých křesel a pohovek. Firma Koinor přenesla komfort skládací zádové opěrky moderního sedacího nábytku také do jídelní lavice. Sedací nábytek v tradičně rozsáhlé expozici prezentovala firma Himola.

Italské značky Riva1920, Molteni&C/Dada, Calligaris aj. prezentovaly svůj nábytek v menších expozicích než na milánském veletrhu iSaloni. Flexform používá v expozici své již typické dekorativní podhledy.

Dánská firma Innovations Living přinesla nové modely sedacího nábytku v elegantně konzervativní expozici. Vzpomínám na mé první setkání s touto firmou v malém stánku, kde byly futony naskládány nad sebou v černé lešenářské konstrukci. Norská firma Stressless vystavovala polohovací křesla a sedací nábytek s novými kovovými podnožemi.

Východní Evropa, Asie

Stále výraznější zastoupení mají výrobci z východní Evropy: Polska, Litvy, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny a Ruska. Prezentovaný nábytek v mnoha případech již nepůsobí druhořadým dojmem. Např. bosenská firma Zanat opakovaně vystavuje v prestižním pavilonu 3.2.

Asijské firmy jsou na veletrhu umístěny v méně prestižních halách a nabízí zejména nábytek nižších cenových relací s menším důrazem na design. Jejich dlouhodobá účast na veletrhu však prokazuje obchodní zájem západního trhu o tyto produkty.

Česká stopa

V pavilonu 2.2 věnovanému inovativnímu designu Pure Editions vystavoval výrobce židlí TON v sousedství prestižních designových značek. Nové modely sedacího nábytku si TON šetří na milánský veletrh, na letošním imm cologne jako novinku prezentoval věšák Logs, využívající odřezky z výroby židlí. Opavská firma TODUS (vedená v katalogu pod názvem H+H výroba) vystavovala exteriérový sedací nábytek a doplňky v prestižním pavilonu 11.2 označeném Pure Atmospheres společně s belgickým výrobcem stínící techniky Umbrosa. Na veletrhu dále vystavovala pro mě dosud neznámá firma By MH Gastro Interieur, kterou jsem bohužel minul.

Expozice jednotlivých vystavovatelů byly doplněny tematickými bloky. Das Haus poskytuje prestižní prostor osloveným designérům pro prezentaci konceptu bydlení. The Stage vytvořila prostor pro přednášky expertů z oblasti interiérového designu.

Smart Village

Prohlídka Smart Village nabídla dle mého názoru některé již recyklované prvky: skládací sauny firmy Klafs, kuchyni pro invalidy s výškově stavitelnou pracovní deskou, elektricky a mechanicky sklopným policovým regálem v horních skříňkách. Expozice na mě působila silnou snahou dodat standardním produktům punc smart řešení. Prezentovaný sklopný regál při skládání vyžaduje odjištění pojistek z obou stran, což nezvládne jedna osoba. Start-up mladých designérů prezentoval jídelní stůl zavěšený na lankách ze stropu, křížné vedení lanek přitom zajišťuje boční stabilitu stolu. Motorová jednotka je instalována do vlastní stolové desky a z jedné strany tak výrazně zvětšuje její tloušťku a poněkud znehodnocuje ergonomické parametry stolu.

Pure Editions

Fatboy rozšiřuje svou nabídku: sedací vaky doplňuje podpůrnou kovovou konstrukcí a vytváří tak standardní sedací nábytek nebo houpací křeslo, nabízí také kovový jídelní stůl a židle. Firmy Style Green, Freund aj. prezentují “zelené” svislé stěny a dekorace z přírodně konzervovaných rostlin s argumentací: 100% příroda, 0% údržba.

Future Interiors – Designed in Germany

Novým formátem byla přehlídka Future Interiors. Projekt sdružuje 13 výrobců a značek, kteří společně nabízí zařízené interiéry s důrazem na multifunkci, univerzální design, ekologické mate­riály, dlouhodobou kvalitu a trvalé barvy. Nevím, zda jsem dostatečně pochopil smysl projektu: spolupracující firmy prezentují, jak jejich výrobky mohou společně fungovat, čímž vytvářejí další obchodní kanál oslovující zákazníky. Sustained Colours navazuje na projekt Colournetwork založený v roce 2019. Ten sdružuje výrobce materiálů a barev, a dle mého pochopení částečně sjednocuje barevnou nabídku více výrobců, současně také poskytují další obchodní kanál pro oslovení zákazníka.

Schöner Wohnen

Mezi expozicemi výrobců byla nepřehlédnutelná expozice Shöner Wohnen. Téměř 60 let působící bytový magazín hledá nové formy oslovení čtenářů. Se spolupracujícími firmami je prezentována Schöner Wohnen-Kollektion navazující na internetový Schöner Wohnen Shop.

Pure Talents

Pure Talents je soutěž pro mladé designéry, kterou vyhrála dvojice německých designérek se stolem se skládací kovovou podnoží. Mě osobně velice zaujal svým kutilským a recyklačním přístupem vysavač Tenok vyrobený z dílů starých vysavačů doplněných novými díly z 3D tiskárny, masivních desek a drobných elektrosoučástek. Pytlík je vytvořen ze starého syntetického šátku nebo polyesterové či nylonové textilie. Autor na webu poskytuje zdarma veškerou výrobní dokumentaci.

2021+ Colour Trends

Každý rok se velkému zájmu těší prezentace barevných trendů společnosti NCS. Letošní pod názvem Age of true lies (Věk pravdivých lží) prezentoval Dr. Karl Johan Bertilsson, Creative Director of the NCS Colour Academy, globální rozpory současnosti: digitál vs. analog, realita vs. fantazie, feminismus vs. sexismus, kolektivismus vs. individualismus, nacionalismus vs. globalizace, urban vs. venkov, udržitelnost vs. luxus, mládí vs. stáří, pravda vs. lež. Na základě rozboru současného stavu společnosti jsou predikovány budoucí barevné trendy. Dynamický projev je tradičně doplněn emotivními obrázky i hudbou. Vedle sloganu Love Truth Again je záběr na čtenáře s hořícím vydáním deníku DNES. Další česká stopa v mezinárodním prostoru, ovšem s nelichotivým kontextem.

Boulevard

V rámci veletrhu imm cologne je také využívána ústřední komunikace mezi halami nazývaná Boulevard. V jižní části jsou expozice firem nabízející 3D CAD softwary pro výrobce. Firma Roomle představila internetový nástroj s nabídkou nábytku spolupracujících firem. Výstupem je individuální konfigurace parametrů výrobku s aktuálními cenami, virtuální prezentace v řešeném prostoru, HD rendery, interaktivní 2D/3D vizualizace, virtuální prohlídka a napojení na internetový prodej. Internetový portál Houzz nabízí zákazníkům propojení inspirace, e-shopu a kontaktů na lokální realizační firmy.

Střední a severní křídlo využívají internetové e-shopy: například DHL, Otto. V Německu DHL působí jako dodavatel nábytku, který zákazníkům do 24 hodin objednaný nábytek (elektroniku) vynese do bytu a také smontuje (nainstaluje). Pro manipulaci s rozměrným nábytkem pracují pracovníci DHL ve dvojicích. Dříve zásilkový obchod, nyní internetový e-shop Otto se na německém trhu postupně rozšiřuje v oblasti nabídky nábytku. Spolupracující výrobci dodávají exkluzivní modely pouze pro tento e-shop, obdobně jako výrobci elektroniky pro Ikea. V rámci E-commerce Forum byla druhý den veletrhu prezentace s názvem: Amazon on its Way to Becoming the Largest Furniture Store in the World. Rozvoj nových forem prodeje nábytku potvrzují i zprávy z českého prostředí, které také registrují výrazný nárust internetového prodeje nábytku.

Autor: doc. Ing. arch. Hynek Maňák, Ph.D.
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Kontakt: manak@maniac.cz
Foto: autor a archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina