výstavy

imm cologne 2020: šedo-žlutý veletrh pro zelenější bydlení

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pořadatelé letošního veletrhu imm cologne (13.–19. 1. 2020) vyjádřili uspokojení nad jeho pozitivními výsledky: akce se zúčastnilo více než 128 000 návštěvníků (včetně odhadů za poslední den veletrhu). V rozporu s trendem ostatních průmyslových veletrhů, které se konaly začátkem roku, zaznamenal imm cologne 2020 nárůst návštěvníků ve srovnání s posledním podobným ročníkem (2018), kdy se veletrh stejně jako letos konal bez přehlídky kuchyní LivingKitchen a na který tehdy přišlo 125 000 návštěvníků. Pořadatelé ale ve své závěrečné zprávě ignorují další měřítko úspěšnosti veletrhu, kterým je účast vystavovatelů. A zde už to tak slavné nebylo. V porovnání s rokem 2018 došlo k mírnému poklesu, zejména na domácí scéně, kterou ale vyvážila vyšší účast zahraničních firem – zejména čínských.

Opět silná zahraniční účast

Koronavirová hysterie naplno propukla až po veletrhu, takže na jeho průběh naštěstí neměla z hlediska návštěvnosti a účasti vystavovatelů takový dopad, jako na jiné světové veletrhy, které se konaly nebo měly konat později.

Podle zveřejněné závěrečné zprávy měl letošní imm cologne stejně jako v předchozích letech velmi silný mezi­národní profil. Z 82 000 odborných návštěvníků (2018: 80 704) pocházela přibližně polovina ze zahraničí. Země s největším počtem návštěvníků byly Nizozemsko, Belgie, Itálie, Švýcarsko a Francie. Největší nárůst byl zaznamenán u návštěvníků ze Švýcarska (18 %), Nizozemska (11 %) a Belgie (10 %). Velmi potěšující byl také nárůst návštěvníků z Itálie a Ruska. Celkově vzrostl počet návštěvníků z Evropy o 3,8 %. Významně vzrostl také počet návštěvníků ze Severní Ameriky (14,1 %). Čínská návštěvnost zřejmě i v důsledku obchodní války s USA setrvala na dřívější relativně vysoké úrovni kolem 3000 návštěvníků.

Návštěvnost imm cologne ale nedělá úspěšnou jen kvantita, ale i kvalita návštěvníků. Registrační údaje ukázaly, že veletrh přilákal vysoce kvalitní mezinárodní malo a velkoobchodníky z oblasti obchodu s nábytkem a interiérového designu, přičemž mnoho z nich pocházelo ze 30 hlavních globálních řetězců. Obzvláště silný nárůst byl zaznamenán z Velké Británie, včetně návštěvníků z DFS, Heal‘s and John Lewis. Silné zastoupení měli také obchodníci ze Skandinávie z řetězců IDdesign, JYSK, Svenska Hem, Indoor Group z Finska, Bromölla Möbelaffär a Sängjätten, jejichž celé nákupní týmy na veletrhu pobyly několik dnů. K nim se připojili rozhodující zástupci hlavních mezinárodních obchodních domů včetně Alinea a VUT z Francie, El Corte Inglés ze Španělska, Nitori z Japonska a Boston Interiors z USA. Tuto akci pro svůj byznys intenzivně využili také hlavní hráči v online maloobchodě – včetně Amazonu, Otto Group a Wayfair. Segment Pure, zaměřený především na tzv. designový nábytek, přilákal výrazně větší počet prodejců orientovaných na design v segmentu domácího vybavení a interiérů z USA, Kanady, Asie, Ruska a Koreje, což dokazuje silnou výzvu pro zaměření veletrhů na mezinárodní specializovaný obchod.

Organizátoři v posledních letech pravidelně „zapomínají“ ve své závěrečné zprávě zmínit alespoň základní údaje o počtu a mezinárodním zastoupení vystavovatelů. Zřejmě proto, že tyto údaje v podobě seznamu vystavovatelů jsou veřejně dostupné na webových stránkách veletrhu. A tak je opět můžeme využít pro naši stručnou statistiku.

Podle letošního seznamu vystavovatelů zveřejněného na www.imm-cologne.com se na kolínském výstavišti prezentovalo 1262 firem z 53 zemí. V roce 2018 to bylo 1286 firem z 55 zemí. Letos tak počet vystavovatelů mírně poklesl o necelá 2 %. Největší úbytek byl na straně domácích vystavovatelů (-66), čímž účast německých firem klesla na 306 z předloňských 372. Tento propad ale stejným počtem vyrovnali vystavovatelé z Číny (+66) a navýšili tak svoji předloňskou účast (110) na 176. Tím ještě více posílili svoji pozici druhé nejpočetněji zastoupené země. Třetí příčku s 87 vystavovateli si i přes úbytek (-13) udržela Itálie (2018: 100) následovaná Dánskem (75; -3), Nizozemskem (64; +4) a Polskem (50; +6). Účast dalších zemí, které již nedosáhly této hranice, uvádíme v přehledné tabulce.

Česko zde letos zastupovaly 3 značky (TON, Todus a Gastro Interieur), Slovensko žádná.

 

Tabulka: Vývoj účasti vybraných zemí za poslední dva roky. Počty vystavovatelů jsou převzaty ze seznamů vystavovatelů 2018 a 2020

Struktura vystavovatelů podle zemí na imm cologne 2020

Jednodušší orientace díky novému členění?

V roce 2018 z portfolia organizátorů v tichosti zmizela výstava LivingInteriors, která do té doby imm cologne v sudých ročnících provázela jako paralelní akce. Letos pořadatelé opět zasáhli do struktury veletrhu. Tentokrát do jeho členění, které má návštěvníkům usnadňovat orien­taci mezi halami. Dřívější (dle mého názoru logické) členění podle sortimentu zahrnovalo 6 segmentů:

•    Pure – designový nábytek
•    Comfort – čalouněný nábytek
•    Prime – moderní a klasický domácí nábytek
•    Sleep – lůžka a matrace
•    Smart – nábytek pro mladé/demont nábytek
•    Global Lifestyle – „pelmel“ nábytek z celého světa

Letos toto zažité členění zredukovali pouze do 2 segmentů – Pure (zaměřený na komplexní prezentaci trendových a designových značek) a Home, který rozčlenili ještě do tří podkategorií – Home Scenes (dříve Comfort), Home Sleep (dříve Sleep) a Home Settings, do které začlenili všechny zbývající segmenty od kvalitního moderního i klasického nábytku až po nábytek „čtvrté cenové kategorie“ čínských vystavovatelů separovaně umístěných v samostatné hale (dříve v rámci segmentu Global Lifestyle). Přitom umístění drtivé většiny vystavovatelů se nezměnilo. Co tedy skutečně vedlo pořadatele k rozhodnutí provést tyto změny, nevím. Mohla to být i nespokojenost čínských vystavovatelů, jejichž hala po většinu času konání veletrhu vždy zeje prázdnotou, neboť drtivá většina návštěvníků imm cologne ji úspěšně ignoruje. Moje zkušenost s novým členěním je ale taková, že to orientaci nezjednodušilo, ale spíše zkomplikovalo.

Výrazného rozšíření dosáhla speciální výstava Let’s be smart – Smart Village, zaměřená na inteligentní bydlení, chytré domácnosti a chytrá města. Nejen vlastní téma, ale i atraktivní umístění expozice vedly k velkému zájmu návštěvníků o prezentovaná chytrá řešení.

Trendy na imm cologne 2020

Hlavním znakem letošní přehlídky nábytku a bytového vybavení bylo to, že se nijak výrazně nelišila od té loňské (pomineme-li fakt, že letos se neprezentovaly kuchyně). Určité drobnější rozdíly ale přece jen bylo vidět.

Barvy
V souvislosti s novými nábytkovými a bytovými trendy se nejčastěji zmiňují barvy. Přestože barvou roku letos Pantone Color Institute vyhlásil klasickou modrou (19–4052 Classic Blue), byl tento odstín na letošním imm cologne vidět jen velmi poskrovnu. Zato za každým rohem a z každého reklamního banneru na nás vykukovala zelená. A to jak v reálné podobě ve všech odstínech, tak v přeneseném slova smyslu, kdy se táhla celým veletrhem jako „zelená“ nit upozorňující na hlavní motto letošní akce: Udržitelné bydlení. Mezi nejskloňovanější slogany patřily „klimatická neutralita“, „přírodní materiály“, „udržitelné zdroje“ nebo „zelené bydlení“. V této souvislosti za zmínku stojí např. pěstování bylin v domácím skleníku integrovaném do nábytku a obecně velké množství živých rostlin v obytném interiéru. Nedílnou součástí domácností se stávají dekorace z rostlin a neupravovaných textilií. S tím souvisí i škála použitých barev, zejména různé odstíny šedé od světlých až po tmavé (často v kombinaci s dezény přírodního dřeva) nebo béžové až hnědé (tedy zemité barvy) a samozřejmě bílá. Ve zvýšené míře byla vidět i žlutá (a to nejen na prezentovaných exponátech). Obecně ale lze říci, že na veletrhu vládla pestrá barevnost a v různých kombinacích a vzorech. Např. čalouněný nábytek je ale nabízen hlavně v jednobarevném provedení, zatímco vzory se objevují spíše na podlaze a na stěnách.

Dřevo
Příslib udržitelnosti nabízí i nábytek s vysokou designovou kvalitou. Např. nábytek z neošetřeného dřeva se surovými hranami představuje nejen udržitelný design, ale také individualitu (další výrazné téma posledních ročníků). Nicméně může to být jen gesto – poutač pro specifickou klientelu. Obecně řečeno, u udržitelného nábytku není zřejmé, zda má původ v certifikovaném dřevu a udržitelné výrobě. A tak se označení „udržitelný“ stává často hlavně marketingovým nástrojem. Jedním z mnoha příkladů je třeba věšák Logs firmy TON – jednoduchý produkt vyráběný z dřevěných odřezků vznikajících při výrobě židlí. Téma „udržitelné zdroje“ zdůrazňovaly např. kombinace s kůrou, detaily vytvořené z příčně nařezaných větví atd. Do této kategorie patří rovněž tzv. upcycling neboli opětovné využití starých vyřazených předmětů či jejich částí.

Z dřevin na letošním veletrhu jednoznačně dominoval dub, a to jak v kategorii moderního, tak klasického nábytku. Mezi světlými dřevinami měl rovněž silné zastoupení buk, mezi tmavými ořech. Expozice některých tradičních zpracovatelů masivního dřeva naznačovaly opětovný návrat rustikálních povrchových efektů, jakými jsou hrubé drásání, štípání apod.

Nábytek pro malé byty
Rostoucí nájemné a zájem o menší byty budou i nadále zvyšovat poptávku po prostorově úsporném nábytku. Trendem jsou proto malé a kompaktní pohovky a křesla s designem často orientovaným na klasické typologie. V budoucnu bude ještě žádanější cenově dostupný systémový nábytek a kompaktní jednotlivé kusy, které jsou přizpůsobivé různým rozměrům místnosti, variabilní (roztahovací technologie atd.) a univerzální.

Zelenější bydlení
Stále více chceme mít kontakt s přírodou: žádné nové byty nejsou stavěny bez balkonů; velmi žádané jsou byty a domy s přístupem do zahrad nebo na terasy, zejména v městských zónách. Tyto styčné body s přírodou se rovněž stávají nedílnou součástí našich domovů a terasy přebírají roli druhého obývacího pokoje. V návaznosti na trend „Indoor – Outdoor“, venkovní nábytek odolný proti povětrnostním vlivům nyní nejenže vypadá, jako by pocházel z obývacího pokoje, ale také se tam používá. Elegantní materiály a high-tech textilie umožňují jejich použití i v interiéru. Estetický rozdíl je v horním cenovém segmentu stěží rozpoznatelný a v případě nového interiérového/exteriérového nábytku je uživatelský komfort také stále více srovnatelný. V případě venkovních barev se zdá, že šedá barva je již za zenitem. Na loňském veletrhu pro zahrady spoga+ gafa v Kolíně nad Rýnem se základní barvou pro venkovní nábytek stala bílá, krémová a béžová.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina