aktuality

Ocenění za Investice roku 2018 byla předána

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V pátek 23.11.2018 byla na půdě Hospodářské komory ČR v Praze předána Ocenění INVESTICE ROKU 2018 VE VÝROBĚ NÁBYTKU. Ocenění byla udělena ve dvou kategoriích:
1. Malé podniky a drobné podniky
2. Velké a střední podniky

V kategorii Malé podniky a drobné podniky byla v letošním roce na návrh odborné komise oceněna Asociací českých nábytkářů firma KARÁSEK – výroba nábytku, za investici:
1. Centrální odsávaní v kombinaci s kotlem na ekologické spalování zbytků z výroby
2. Nová olepovačka s PUR technologií a airTec technologií
3. CNC vrtací a frézovací centrum
4. Automatický sklad s CNC pilou
5. Širokopásová bruska
6. CNC vrtačka s nastřelováním kolíků

Luboš Karásek, majitel firmy, říká: „Pro nákup technologií jsem se rozhodl hlavně z důvodu, že stávající technologie již dosluhovala a investice byla téměř nutností. Do technologie jsme investovali cca. 1 milion eur. Pořídili jsme si centrální odsávaní v kombinaci s kotlem na ekologické spalování všech našich zbytků laminovaných třískových desek, pracovních desek, kartonů apod. Výrazně se tím zkvalitnilo prostředí ve výrobě. Máme nižší prašnost, snížili jsme hluk. Zakoupili jsme novou olepovačku s PUR technologií a airTec technologií. Tím jsme dosáhli výrazně vyšší kvalitu nalepených hran a zvýšili jejich vodotěsnost. Dále CNC vrtací a frézovací centrum, což nám přineslo zvýšenou přesnost dílců. Můžeme vrtat a frézovat pod jakýmkoli úhlem. Automatický sklad s CNC pilou přinesl zvýšenou kvalitu řezu. Nyní nedochází k poškození materiálu a hlavně máme evidenci zbytků. To znamená výraznou úsporu materiálu. Širokopásová bruska zaručuje vysoce kvalitní broušení dýhy, laku apod. CNC vrtačka s nastřelováním kolíků přináší zvýšení produktivity práce při spojování nábytkových dílců. Díky této investici se nám celkově zvýšila produktivita práce a výrazně navýšila kapacita výroby při stejném počtu zaměstnanců.“

V kategorii Velké a střední podniky byla v letošním roce na návrh odborné komise oceněna Asociací českých nábytkářů společnost SYKORA, spol. s r.o. za investici:
Velkoplošná pila ovládaná robotem, samořízení skladu, řezání plošného materiálu.

Karel Sýkora, jednatel společnosti, na otázku co vám technologie přinesla, říká: „Přinesla vyšší kvalitu, zlepšila efektivitu práce a znamená velkou úsporu materiálu. Je to ale zatím jen první část celé linky, kterou plánujeme pořídit. Právě kvůli efektivitě, kvalitě a úspoře. Pila má svůj samostatný sklad, který si automaticky sám roztřídí a naskladní materiál. Zbytky si taky zaeviduje a v případě, že některý se dá ještě využít a pořezat, pila si ho vyhledá a pořeže.“

Zatím jsme výrobní roboty znali především z automobilového průmyslu. Investice do automatizace formou robota ve středně velké nábytkářské firmě je u nás relativně novým krokem. Společnost Sykora je příkladem, že nejenom velké firmy investují do takto vyspělých technologií. Automatizace a robotizace je možným řešením nedostatku pracovníků i v našem průmyslovém odvětví.

Investice byly hodnoceny z hlediska:
• funkčnosti, vhodnosti technologie pro výrobu daného produktu
• zohlednění materiálového toku
• poměru hodnoty investice k celkovému obratu společnosti
• odvážnosti investice
• zvýšení kvality výsledného produktu
• bezpečnosti technologie
• ekologie
• předmětem hodnocení nebyly stavby a stavební úpravy

Generální partner Ocenění: WOOD-TEC

Partner Ocenění: EPIMEX spol. s r.o.

Odborný mediální partner Ocenění: Dřevařský magazín

Záštitu poskytuje Hospodářská komora ČR

Zdroj: Tisková zpráva AČN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina