aktuality

Flou – pilíř italského nábytkářského průmyslu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Firma Flou patří k nepřehlédnutelným pilířům italského nábytkářského průmyslu. Velice si zakládá na kvalitě svého designu, proto ke spolupráci zve ty nejvýznamnější italské tvůrce. K nim bez pochyby patří Vico Magistretti. Právě ten byl letos v Miláně uveden jako autor lůžka Nathalie, které slaví 40. výročí své existence na trhu.

Sedmdesátá léta byla dobou velkých zvratů. Ženy objevily svět práce a přestaly být hospodyňkami na plný úvazek. To se odrazilo i ve sféře bydlení. Vznikly požadavky uvolněnějšího dispozičního řešení, které mělo být multifunkční. Nová doba nevynechala ani ložnici. Ta se stala dynamičtější. Přestala sloužit striktně jen spaní, opustila svoji tradiční bílou a začala se oblékat do barev.

Čalouněné dvojlůžko Natalie

Do tohoto konceptu dokonale zapadá firma Flou, která se v tuto dobu odvážně rozhodla pro revoluční řešení. V roce 1978 svým klientům představila čalouněné dvojlůžko Natalie navržené v té době již velmi slavným designérem Vicem Magistretti. Lůžko způsobilo na trhu obrovský rozruch a stalo se ve své kategorii jakýmsi archetypem, a to nejen kvůli jednoduchému, nadčasového designu, ale zejména kvůli svým vlastnostem a funkcím. Celkem neobvyklý a příjemný byl čalouněný povrch konstrukce. Navozuje totiž pocit měkkosti a lehkosti a snižuje i riziko úrazů, kterých podle statistik v domácnosti rozhodně není málo.

Nic však není zadarmo. Textilní povrch, případně useň, jsou zase citlivější na ušpinění. Proto jsou všechny čalouněné součásti Nathlie upevněné pomocí suchých zipů a tedy odnímatelné. Lze je prát, případně vyměnit v průběhu užívání. V nabídce je cca 140 potahových látek různé struktury a barev. Volbě čalounění lůžka lze přizpůsobit i ložní prádlo, které firma nabízí v jednobarevném i vzorovaném provedení. Tím zajistí harmonii barev i dezénů, která je právě v místnosti určené ke spaní velmi důležitá. V případě požadavku na dokončení lůžka usní používá firma měkkou hovězinu v různých barvách a povrchových úpravách od věrohodných dodavatelů z Evropy.

Lůžko se objednává jako stavebnice. Kromě výše zmíněné volby čalouněných materiálů, případně usní, lze zvolit manuální mechanismus ovládající zvedání hlavové části roštu nebo elektrický rošt se zdvihem hlava-nohy. Skladba lehací plochy nabízí různé kombinace roštů a matrací včetně lamelových roštů s nastavitelnou tuhostí až po současný trend matrací typu boxspring. Kostra lůžka je k dispozici ve dvou výškách. Pozornost je věnována rovněž hygienickému ukládání lůžkovin. Větraný úložný prostor je jednoduše přístupný pomocí vytahovacího popruhu.

Leader na trhu s lůžky

Aktuálně je v nabídce firmy Flou cca 50 lůžek a dvojlůžek, rozkládací pohovky a doplňky jako rošty, matrace, polštáře, lůžkoviny i ložní prádlo. To existuje v četných barvách a vzorech, které se každý rok mění v duchu aktuálních trendů. Nechybějí ani další nábytkové prvky pro vybavení ložnic jako komody, noční stolky, psací stoly, zrcadla, křesla, svítidla, knihovny, taburety. Nabídku obohacují i dokonalé šatny s četnými vnitřními doplňky.

Všechny produkty Flou se vyznačují vysokou estetikou a účelností, která drží krok s inovacemi v oblasti materiálů, technologií a racionalizací výrobního procesu. Podniková filosofie se za léta nezměnila. Stále je cílem vyrábět excelentní lůžka pro zlepšení komfortu, dobrého pocitu a kvality života zákazníků.

Díky tomu dosáhla firma pozici leadera na trhu s lůžky a komplexním zařizováním ložnic. Výrobní kolekce je dispozici ve specializovaných studiích v Itálii i mimo, např. v New Yorku. Celkem putuje zboží Flou do 742 zemí světa a v České republice je k vidění v pražském Pavilonu.

Rosario Messina

Lví podíl na tomto obrovském úspěchu má zakladatel firmy Rosario Messiny: „Postel je místo, kde se rodí budoucnost, kde se odehrává manželský život, kde vzniká rodina a kde se kují plány zítřejšího dne. O tom přemýšlím dnes stejně jako dříve, když jsem zakládal společnost Flou.“ Tato věta otce-zakladatele, který předčasně zemřel v roce 2011, obsahuje celou duši firmy Flou.

Jeho mimořádný profesionální a privátní život byl oceněn v roce 2008 vyznamenáním „Cavaliere del Lavoro“ (rytíř práce), které mu udělil italský prezident.

Narozen v roce 1942 v sicilském Aci Castello, převzal Messina po předčasné smrti svého otce zodpovědnost za rodinu. Proto musel už jako velmi mladý začít pracovat. To mu ale nebránilo navštěvovat večerní školu a získat výuční list. Přešel k firmě Zanussi-Rex, tehdejšímu leaderu v oblasti elektrických spotřebičů a z ní odešel do severní Itálie, kde fungoval u jedné designové firmy jako vedoucí prodeje. Pak řídil prodej dalšího významného podniku v průmyslově přesycené Brianze. Následně ho zkušenosti přivedly k Basseti, kde se podílel na novém konceptu použití textilií. V roce 1978 došlo k rozhodujícímu kroku. Rosario Messina založil s dalšími společníky Flou, a tu později sám převzal.

Iniciativa, přehled, rozhodnost, inovativní duch jsou vlastnosti, které Siciliánovi Messinovi umožnily prosadit se v Lombar­dii, v kolébce nejznámějších designových firem. Město Meda mu dokonce udělilo čestné občanství. Jeho kariéra je korunována množstvím cen a uznání. Za všechny lze zmínit “Compasso d’Oro ADI alla Carriera“ (ocenění celoživotní činnosti) a jmenování “Podnikatel roku”.

Vedle účasti na různých sympoziích a konferencích, kde Rosario Messina pokaždé prezentoval případ Flou jako ukázku inovace v oblasti zařizování interiéru, je třeba uvést jeho angažovanost v různých spolcích, zejména ve funkci prezidenta Cosmit, organizačního výboru milánského Salone del Mobile. Miláno se totiž proměnilo v metropoli nábytkového designu právě pod jeho vedením. Odtud byl už jenom krůček k pozici prezidenta instituce Federlegno-Arredo, což je spolek 2.300 podnikatelů 12 odvětví z oblasti nábytku a zařizování.

Úspěšnost firmy Flou je potvrzením toho, že spolupráce s designéry se vyplatí.

Zdroj: tiskové materiály Flou

Autor: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Kontakt: kanicka@mendelu.cz
Foto: autorka a archiv Flou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina