Ľudoví tvorcovia na výstave v Záhorskom múzeu v Skalici prezrádzajú svoju zručnosť na výstave „Láska k folklóru“. Navštevovať ju môžu ešte 4 týždne.
Výstava je predovšetkým prierezom tvorby jubilanta Ladislava Zezulu, ktorý vyrába hudobné nástroje. Svoju zručnosť zameriava na prácu s drevom – fujary, píšťalky, gajdy. Občas tvorí aj nenáročné drevorezby. Vzťah k folklóru si vyhranil dlhoročným účinkovaním vo folklórnom súbore Skaličan, tancuje tu ešte aj ako senior. Počas výstavy premietajú o ňom filmový dokument. Predstavujú aj jeho pracovné pomôcky, ktoré využíva pri obrábaní dreva. Kurátorom tejto časti výstavy je muzikológ Záhorského múzea PhDr. Peter Michalkovič.
Druhú časť výstavy tvoria drevorezby a insitné maľby Jozefa Pavlíka. Námety čerpá z dedinského prostredia (žije v obci Osuské), oživuje tradície a spomienky na detstvo, aby stvárnil ľudí a prírodu Záhoria. Jeho kolekciu drevorezieb dopĺňa jeho dcéra Zdenka Pavlíková oživením doplnkami, ktoré tvorí tradičnými drotárskymi technikami. Kurátorkou prác otca a dcéry je Viera Drahošová.
Výstava „Láska k folklóru“ vytvára vianočnú atmosféru. Skaličania ju obdivujú od 2. decembra 2016 a je v polovici svojho trvania (až do 27. januára 2017).
Foto: Z vernisáže výstavy